Téměř 2,9 milionu důchodců v Česku se může těšit na únor. Poslanci totiž v pátek odsouhlasili mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun, který důchodci dostanou k únorové penzi. Státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Výraznější růst důchodů vzácně podpořili i poslanci opozičních ODS a TOP 09.

Vláda a poslanci chtějí reagovat na dvě situace: valorizace podle zákonem stanovených pravidel od ledna 2016 zvýší důchody jen minimálně - v průměru o 40 korun. Současně tuzemská ekonomika výrazně roste - meziročně o více jak čtyři procenta.

"Zvýšení důchodů o pár korun bych považovala za výsměch zejména seniorům, kteří celý život poctivě pracovali," obhajovala návrh na jednorázový příspěvek jeho autorka ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle ní současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL musí narovnat, co způsobila vláda vedená Petrem Nečasem, když v letech 2013 a 2014 omezila zvyšování důchodů jen na třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Důchodcům tehdy klesla životní úroveň.

Místopředseda TOP 09 a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek k tomu v pátek řekl, že je smutné, když nynější vláda v době růstu valorizuje v průměru o 40 korun, zatímco vláda, v níž on působil, v době ekonomické stagnace zvyšovala důchody v průměru o 45 korun.

Rýpnutí do současné vlády následně doplnil i o názor na jednorázový příspěvek. Podle něj není správný, protože český důchodový systém je už nyní velmi solidární (rovnostářský) a velmi málo zásluhový. Jednorázový příspěvek prý tyto znaky ještě posílí a sníží motivaci vydělávajících platit státu vyšší sociální pojištění.

Proto Kalousek doporučil schválit pozměňovací návrh z dílny ODS, který počítal s mimořádnou valorizací ve výši 1,2 procenta od dubna roku 2016. Důchod by se tak nezvýšil pouze jednorázově v jediném měsíci, ale trvale "od teď do budoucna". Mimořádnou valorizaci ale vládní poslanci odmítli.

Jurečka: Kde na to vezmeme?

Marksová původně navrhovala mimořádnou valorizaci, ve vládě ale neuspěla. Koalice se pak shodla na jednorázovém příspěvku 600 korun, který by důchodci dostali ještě letos před Vánocemi. Pravicová opozice ale zablokovala zrychlené schválení předlohy, takže prosincový termín padl.

Koalice potom přišla s návrhem na příspěvek 900 korun v únoru. Na páteční hlasování ale už Marksová přišla s částkou 1200 korun, což původně navrhli komunističtí poslanci.

Na vyšší příspěvek ve sněmovně překvapeně reagoval její kolega z vlády Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství. Marksové se dotázal, kde na to chce vzít peníze, a řekl, že návrh podpoří jen, když to půjde z rozpočtu ministerstva práce. "Našli jsme v rozpočtu našeho ministerstva tři miliardy navíc, zbylých zhruba 500 milionů je třeba najít z dalších zdrojů," odpověděla Marksová. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pak lidovcům slíbil, že peníze najde.

Nezodpovědné, říká analytik

Jednorázový příspěvek pro důchodce je nezodpovědným krokem, domnívá se hlavní analytik společnosti Conseq Martin Lobotka.

"Zaprvé je stát ve stavu, kdy ani při růstu skoro o pět procent není schopen hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Zadruhé, výdaje na důchody v lednu až říjnu 2015 již vzrostly o 8,4 miliardy korun. Zatřetí, inflace je nízká, takže nedochází k erozi koupěschopnosti důchodců ani jiných skupin. Začtvrté, v příštím roce ekonomika zpomalí, růst polovičním tempem ve srovnání s rokem letošním bude úspěch," vysvětluje Lobotka svůj názor.

"Naproti tomu ale v situaci, kdy vláda evidentně nehodlá být fiskálně rozumná, kdy přidává všem a všude - na platy zaměstnanců letos o 6,1 miliardy více, do státních fondů na neinvestiční výdaje o 5,4 miliardy a tak dále - a kdy se pomalu blíží volby, je pochopitelné, že dojde i na důchody," dodává.

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k začátku roku, a to automaticky podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je ale v letošním roce velmi nízká (naposledy v říjnu spotřebitelské ceny meziročně rostly jen o 0,2 procenta), proto i důchody porostou jen minimálně.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo valorizovat od roku 2016 více, než nařizuje zákon. Od ledna si měli důchodci podle tohoto plánu přilepšit v průměru o 205 korun. Stejně rostly důchody i od začátku roku 2015. Pro návrh ale hlasovali jen ministři ČSSD, výrazně proti byl hlavně ministr financí Andrej Babiš.

Marksová v pátek před poslanci uvedla, že ČSSD se bude snažit o to, aby vláda opět získala možnost valorizovat důchody podle vlastního uvážení i jinak, než to určuje zákon. Příště by tak pro změny na jednotlivé roky nebylo nutné získat podporu v parlamentu.

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody, kterých se valorizace i mimořádný příspěvek týká, v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí - z toho starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o sedm tisíc.

Průměrný starobní důchod na konci loňského roku dosahoval 11 075 korun, letos na konci prvního pololetí 11 316 korun.