S migrační vlnou přichází do Evropy stín války a na strachu lidí parazitují populisté. Hněv lidí se nesmí obrátit proti uprchlíkům, řekl v úterý na pietním shromáždění k uctění památky studentů, kteří se v roce 1939 stali oběťmi nacistické persekuce, premiér Bohuslav Sobotka.

Letošní oslavy 17. listopadu podle očekávání doprovázely především reakce na současnou uprchlickou krizi a teroristické útoky v Paříži. Do ulic českých měst proto vyrazilo podstatně víc policistů, než se počítalo. 

Jednu z chystaných akcí nepřímo podpořil i prezident Miloš Zeman. Krátce před půl třetí odpoledne dorazil na Albertov, kde se už předtím sešli také představitelé Bloku proti islámu Martina Konvičky nebo hnutí Úsvit − Národní koalice. Zeman své vystoupení zahájil výzvou k minutě ticha za oběti teroristických útoků v Paříži. Následně poděkoval Bloku proti Islámu za pozvání. "Náš národ není xenofobní," pronesl Zeman do davu příznivců odpůrců islámu a uprchlíků.

Průvod následně vyrazil z Albertova demonstrovat před Úřad vlády, kde se měl i rozejít. Nestalo se tak a skupina osmi set účastníků nereagovala ani na pokyny policie. "Účastníci tyto výzvy nerespektovali a odmítali opustit prostor," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie pak zakročila a vytlačila demonstranty od sídla vlády. Na stanici podle Hulana skončilo 7-10 demonstrantů.

Na náměstí Míru se sešli příznivci iniciativy Proti projevům nenávisti, kteří následně vyrazili na Albertov, kde v tu chvíli probíhala právě akce Bloku proti islámu. Oba tábory od sebe oddělovali těžkooděnci. Na Hrad pak dorazila část odpůrců Miloše Zemana, kde protestovala hesly "Kavárna je tady" a "Prověrku".

K pamětní desce na pražské Národní třídě přišel dopoledne například i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle jeho slov nesplnila sametová revoluce všechna očekávání lidí. Po 17. listopadu sice přišla svoboda, ale i negativní jevy, řekl novinářům Babiš.

V Brně se tisíce studentů vydaly na lampionový průvod z Kraví hory přes Kaunicovy koleje, kde nacisté věznili a popravovali české vlastence. Se studenty šla i ministryně školství Kateřina Valachová.

Online reportáž: