Cenu Jana Opletala, nejvyšší studentské ocenění v České republice, získali rektor Policejní akademie Josef Salač a její studenti Kateřina Mazánková a Lukáš Miklas. Hlavním důvodem bylo podle pořadatelů hájení nezávislosti této státní vysoké školy proti politickým krokům ze strany ministerstva vnitra, které měly omezit její autonomii.

"Již samotná nominace pro mě znamenala mnoho a cenu vnímám jako vyjádření podpory našim aktivitám a hájení našich práv a zachování demokratických hodnot, za které bojovali již naši předchůdci," řekla Kateřina Mazánková. Za cenu poděkovali rovněž zbylí dva laureáti.

Ocenění, za nímž stojí Studentská komora Rady vysokých škol, se uděluje za výjimečný přínos pro akademickou obec, hájení akademických práv a svobod nebo za významné přispění k boji proti bezpráví. Letos bylo nominováno devět osob nebo skupin lidí. Na výběru se podílela mimo jiné ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Slavnostního předávání ceny se zúčastnili například vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a ministr Jiří Dienstbier (ČSSD), primátorka Prahy Adriana Krnáčová (ANO), rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima nebo policejní prezident Tomáš Tuhý.

Dienstbier promluvil o akademických svobodách a úloze studentů ve společnosti i dějinách, o terorismu nebo o situaci ve světě. Tomáš Zima připomněl dění v roce 1939 i 1989, zmínil problém s uprchlíky nebo situaci v EU. Studenty vyzval, aby vždy kriticky mysleli a uvažovali. "Vyslovujme se ke všemu, co nás trápí, buďme aktivní," řekl Zima.

Policejní prezident Tomáš Tuhý uvedl, že je hrdý na to, že představitel policie může být účasten předávání studentských cen. "Je to známka toho, že se česká společnost změnila a i policie je dnes demokratická," řekl.

Na úterním slavnostním ceremoniálu byli jako laureáti vyhlášeni lidé, kteří podle odůvodnění dlouhodobě bojovali proti nestandardním krokům ze strany ministerstva vnitra, směřujícím k omezení nezávislosti státní VŠ. Vedle omezení přídělu peněz ze strany ministerstva a snahy nahradit akademický senát účelově jmenovanou správní radou to naposledy byl návrh na to, aby se škola stala organizační součástí ministerstva vnitra.

Ministr Milan Chovanec (ČSSD) v minulosti opakovaně odmítl, že by jeho úřad chtěl Policejní akademii uškodit. Usiloval prý jen o prověření hospodaření školy

Mezi nominovanými byli z mediálně známých případů ještě studenti Literární akademie Jana Fleglová, Barbora Podaná, Michal Beck a Anna Štičková. Společně hájili akademické svobody a práva svých spolužáků i pedagogů této soukromé vysoké školy. Upozornili na nevhodné chování jednatele i špatné hospodaření majitelů. Organizovali stávkový výbor a i po krachu krachu školy se věnují řešení následků této situace.

Cena Jana Opletala se uděluje od roku 2004. Od roku 2009 je vyhlašována ve tříletých intervalech, naposledy tak byla udělena v roce 2012. Od letoška se budou laureáti vybírat po dvou letech.