Syrské město Rakka, které je od loňského roku hlavním sídlem Islámského státu (ISIS), je v posledních dnech pod velkým tlakem. K četným náletům ruské armády se po pátečních teroristických útocích v Paříži připojilo i francouzské vojsko

Aktivistická skupina s názvem Rakka je potichu masakrována (Raqqa is Being Slaughtered Silently), která dokumentuje činy džihádistů z hnutí ISIS ve městě, oznámila na svém Twitteru, že v pondělí večer napočítala během 42 minut až 15 náletů. Organizace rovněž uvedla, že během náletů v úterý nebyli zraněni nebo zabiti žádní civilisté.

Ramí Abdar Rahmán z exilové organizace pro ochranu práv občanů Sýrie ve středu řekl, že se příslušníci Islámského státu z Rakky, která už pro ně není bezpečná, stahují a přesouvají se i se svými rodinami do iráckého Mosulu. Ten je mnohem větší než syrská Rakka, Islámský stát ho dobyl v červnu loňského roku.

Rahmán dále uvedl, že při ruských a francouzských náletech zahynulo v Sýrii od neděle 33 členů ISIS a desítky dalších utrpěly zranění. Ostřelovány jsou ubytovny pro členy teroristické organizace, sklady zbraní nebo kontrolní stanoviště.

Intenzivnější operace zaměřené na likvidaci Islámského státu na turecko-syrské hranici plánují společně Turecko a Spojené státy, oznámil turecký ministr zahraničí Feridun Sinirlioglu. "Nedovolíme, aby Daesh (jiné označení ISIS) byl nadále přítomen na našich hranicích," řekl.

"Společně se Spojenými státy dlouho pokračujeme ve vzdušných operacích v tomto regionu... Máme určité plány na ukončení přítomnosti Daesh na našich hranicích. Jakmile budou tyto plány dokončeny, naše činnost ještě zesílí. Uvidíte to v příští dnech," dodal Sinirlioglu pro agenturu Anadolu Agency.

Francouzské letectvo, které je v koalici zemí, jež bojuje proti IS v Sýrii od loňska, zintenzivnilo nálety proti IS po pařížských atentátech. K nim se přihlásil IS. Z přístavu Toulon ve středu vyplula francouzská letadlová loď Charles-de-Gaulle, na jejíž palubě je 26 bojových letadel. Směřuje do východního Středomoří, odkud se bude účastnit bojů proti IS.

Ruští piloti v Sýrii útočí od září. Prezident Vladimir Putin řekl, že jeho armáda nálety ještě zintenzivní. Vyjádřil se tak poté, co ředitel ruské tajné služby FSB v úterý potvrdil, že za pád ruského airbusu na Sinaji může teroristický útok. Islámský stát ve středu ve svém časopise dokonce zveřejnil fotku bomby, která se údajně měla nacházet na palubě ruského letadla.

Při úderech tak Rusko nyní nasadilo i rakety odpalované z moře a bombardéry s dlouhým doletem. Nad hlavami Syřanů operují podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgu stroje TU-160, TU-22m a TU-95.