Třicetiletý Turek Nazmi Sahin, kterého v Hradci Králové zadržela policie, byl umístěn do předběžné vydávací vazby. Ve čtvrtek o tom rozhodl Krajský soud v Hradci Králové. Policie uvedla, že po muži, který byl odsouzený za kriminální delikt s teroristickým podtextem a vyhýbal se nástupu do vězení, pátral Interpol.

Právní zástupkyně zadrženého Zuzana Dostálková ve čtvrtek odmítla, že by se jednalo o terorismus, podle ní šlo spíše o politické akce. Dostálková ve čtvrtek řekla, že proti rozhodnutí soudu podá stížnost, kterou se bude zabývat vrchní soud.

"Ta stížnost nemá odkladný účinek, takže byl odvezen do vazby," řekla Dostálková, která tvrdí, že muže zadržení v České republice překvapilo. "S Českou republikou nemá nic společného, byl tady jenom nahodile, v podstatě na turistickém výletě," řekla Dostálková.

Podle Dostálkové byl muž v Turecku odsouzený na zhruba šest let, do vězení však nenastoupil a nyní mu hrozí vyšší trest. "Jako byla u nás disidentská činnost za komunistů, asi něco takového," řekla Dostálková na dotaz, čeho se zadržený muž dopustil.

Zástupkyně také tvrdí, že se muž zdržuje na území Evropské unie údajně šest let, policistům také předložil italské doklady, protože mu tam byl údajně poskytnutý politický azyl. "To se nyní přezkoumává, což bude trvat v řádu měsíců," řekla Dostálková.

Státní zástupce Radek Soukup ve čtvrtek řekl, že soud muže do vazby poslal, protože shledal nebezpečí útěku. "My vedeme předběžné šetření na základě požadavku turecké strany zhruba dva dny, žádné oficiální doklady ještě nemáme," řekl Soukup s tím, že turecká strana by dokumenty měla předložit do 40 dnů. Soukup připustil, že přípravné řízení před rozhodováním o případném vydání muže do Turecka může trvat delší dobu.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Soukup ve čtvrtek řekl, že podle zatím neoficiálních informací muž v Turecku podporoval či propagoval jistou organizaci. "Prozatím si dovolím nesdělovat její označení, nicméně můžeme už nyní vyloučit, že by to byla organizace takzvaný Islámský stát a není to ani Kurdská strana pracujících (PKK)," řekl Soukup. Na dotaz, zda je nejmenovaná organizace v Turecku zakázaná, řekl, že neví.

Mluvčí hradeckého krajského soudu Kateřina Podeszwová uvedla, že muž byl zadržený na základě mezinárodního zatýkacího rozkazu vydaného prokuraturou v tureckém městě Van 8. března 2013. Podle mluvčí byl zadržený muž odsouzený 30. března 2007 k trestu šest let a tři měsíce vězení, k výkonu trestu však nenastoupil.

Podle původních neoficiálních informací zadržený spolupracoval s Kurdskou stranou pracujících (PKK), která usiluje o vytvoření vlastního kurdského státu. "Česká republika považuje Kurdskou stranu pracujících (PKK) i nadále za teroristickou organizaci. Poslední série teroristických útoků v Turecku, za něž je PKK zodpovědná, si v září 2015 vyžádala životy několika desítek lidí. PKK je také vedena na seznamu teroristických organizací EU," uvedl ve čtvrtek tiskový odbor ministerstva zahraničí. Podle ministerstva však nesmí být pozice Česka vůči PKK směšovaný s pozicí vůči Kurdům obecně. "Česká republika podporuje kurdské Pešmergy na území Iráku v boji proti ISIL," uvedlo ministerstvo.

Takzvaná předběžná vazba jako jediná v českém právním řádu nemá pevně stanovenou maximální dobu trvání. Muž by v ní měl být do ukončení vydávacího řízení do jiné země. Policisté muže zadrželi v úterý u Šimkových sadů v Hradci Králové, z dostupných evidencí zjistili, že byl odsouzen pro napojení na organizaci s politickými zájmy neslučitelnými se státním zřízením Turecka.