Europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf tvrdí, že v Curychu chtěl v doprovodu tří Slováků navázat komunikaci mezi tamní bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. S tímto vlastníkem "významného konta" s iniciálami V. H. prý banka deset let nekomunikuje. 

Zástupci banky s nimi podle Ransdorfa ale vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty. Falšování europoslanec odmítl s tím, že kopie dokladů dostal až těsně před návštěvou banky.

Ransdorf to uvedl v tiskové zprávě, kterou v neděli rozeslal médiím. "Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil," uvedl Ransdorf.

V prohlášení europoslanec nevysvětlil, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci. "Lidé kolem pana V. H., především jeho manažer, pan P. G., se domnívali, že mohu s bankou otevřít komunikaci, a proto mne vybavili plnou mocí, která mne k tomuto jednání opravňovala," uvedl Ransdorf.

Podle slovenských médií je Slovákem, který jako jediný ze čtveřice zůstává zadržován švýcarskou policií, bývalý starosta obce Ivanka pri Nitre Peter Guzmický.

"Šlo jen o to, otevřít možnost komunikace s bankou. Je prostě absurdní, aby ten, komu chodí výpisy z účtů, neměl s bankou, kde má konto, kontakt. Ale k žádnému setkání se zástupci banky nedošlo," uvedl v prohlášení Ransdorf.

Podle prezidenta Miloše Zemana Ransdorf zřejmě někomu "naletěl". Vychází z toho, že se to komunistickému politikovi údajně stalo i v minulosti v případu padělaných obrazů, uvedl tak v rádiu Frekvence 1. "Je to člověk, který každému naletí," prohlásil o něm Zeman.

Komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf se během dopoledne vrátil do České republiky ze Švýcarska, kde ho tamní policie zadržela a vyslýchala kvůli údajnému finančnímu podvodu.

Během cesty z Curychu domů přespal v zahraničí, řekla v neděli vedoucí jeho poslanecké kanceláře Helena Suchá. Původně se čekalo, že se Ransdorf vrátí už v sobotu pozdě večer a zveřejní informace k případu na svém Facebooku.

"Cítí se nevinný," tlumočila Suchá Ransdorfův postoj k případu. Již v sobotu Ransdorf prostřednictvím své asistentky vzkázal, že žádný účet v curyšské bance nemá a "o žádný výběr financí v této bance nešlo".

Švýcarská policie zadržela českého europoslance spolu s trojicí Slováků kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti.

Ransdorf i dva ze tří slovenských občanů byli propuštěni v sobotu. V pondělí by se mělo rozhodnout, zda proti poslednímu ze zadržených bude vzneseno obvinění.

Slovenská média dříve informovala, že transakce ve švýcarské bance se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Předseda KSČM Vojtěch Filip v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že nepovažuje za lidsky slušné, že se mu Ransdorf nebo alespoň jeho asistentka dosud neozvali. O případu měl informace od české zahraniční služby. Podle ní byl Ransdorf propuštěn v pátek večer, ale až v sobotu ráno mu cizinecká policie vydala pas a mohl se vrátit do Česka.

Komunistická strana vyjádřila politování nad tím, že Ransdorf s jejím vedením "přes veškerou snahu" stále nekomunikuje, aby vysvětlil okolnosti svého zadržení. "Bude proto oficiálně vyzván, aby osobně orgánům strany předložil veškeré dostupné doklady týkající se této politováníhodné kauzy a odpověděl na případné dotazy ze strany vedení KSČM," uvedli komunisté v prohlášení.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ve stejném pořadu řekl, že k případu nemá žádné informace. "A kdybych je náhodou měl, tak vám je stejně neřeknu," dodal.

Ransdorf se o mandát poslance Evropského parlamentu loni ucházel až ze čtvrtého místa kandidátky KSČM. "Byl na jiném místě, než byl zvyklý," připustil Filip. Preferenční hlasy ho ale vynesly na druhou příčku. Předseda komunistů respektuje, že ho lidé zvolili. "Doufám, že se k tomu postaví čestně a odpovědně," dodal.