Švýcarské úřady obvinily českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) a tři Slováky z majetkové trestné činnosti. Napsal to v pondělí slovenský zpravodajský web Aktuality.sk s odvoláním na mluvčí státního zastupitelství kantonu Curych. Jeden ze Slováků, kterého švýcarské úřady propustily, ovšem portálu zase řekl, že obvinění bylo později staženo.

"Všechny čtyři osoby byly obviněny. Jen jedna skončila ve vyšetřovací vazbě," řekla Aktuality.sk mluvčí Corinne Bouvardová. Jeden ze Slováků, kterého švýcarské úřady propustily, pak tvrdil, že obvinění bylo později zrušeno. Zároveň popřel, že by šlo v souvislosti s incidentem ve Švýcarsku o podvod.

Podle něj peníze na účtu ve švýcarské bance, kterou Ransdorf a tři Slováci společně navštívili, patřily rodině českého občana, jenž v minulosti emigroval do Švýcarska a jemuž příbuzní odkázali značný majetek.

"Nejde o žádné židovské peníze. Jde o peníze strýčka toho Čecha, který byl váženým švýcarským podnikatelem," řekl muž citovaný slovenským serverem. Část dědictví, a to pozůstalost po tetě, byla českému občanovi prý již vyplacena, větší majetek mu ale údajně zanechal jeho strýc. Slováky dědic prý požádal o pomoc při vyřízení celé záležitosti.

Podle slovenského listu Denník N peníze na účtu ve švýcarské bance, kvůli kterým byl minulý týden v pobočce tamního peněžního ústavu zadržen Ransdorf spolu se třemi Slováky, prý mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára.

Denník N to v pondělí napsal s odvoláním na vyjádření starosty slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboše Gála, který příslušné dokumenty o účtu prý viděl již před dvěma lety, ale nepokládal je za věrohodné.

"Kontaktoval mě jeden známý, který v tom byl zapleten, a ukazoval mi kompletní dokumenty. Nepřikládal jsem tomu žádný význam, ani jsem té pohádce nechtěl věřit," řekl Gál, jenž je nástupcem předchozího starosty obce Petera Guzmického. Exstarosta byl podle deníku jedním ze zmiňovaných Slováků zadržených ve Švýcarsku.

Gál prý měl možnost nahlédnout do dokumentů o bankovním účtu i dědickém řízení ve prospěch osoby s iniciálami V. H., jež má být dědicem významného nacistického funkcionáře. Na účtu ve švýcarské bance by podle Gála měla být uložena mnohem vyšší částka než 350 milionů eur (9,45 miliardy korun), které v souvislosti s incidentem ve švýcarské bance zmiňovala slovenská média.

"Líčili mi to tak, že ten nacistický pohlavár již dávno nežije a V. H. má být jeho jediný dědic. Část peněz na účtu měla být ze zbrojařského průmyslu a část z patentů," řekl Gál.

Osobu s iniciálami V. H. ve svém stanovisku k případu zmínil také Ransdorf. Nevysvětlil ovšem, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci mezi bankou a klientem.

Guzmický zůstal posledním zadrženým ze zmiňované čtveřice. Bývalý starosta byl v minulosti obviněn pro podezření z protiprávního nakládaní s pozemky.

Ransdorf bude vysvětlovat své zadržení členům KSČM

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) by měl v úterý ráno vysvětlovat členům stranického vedení okolnosti svého zadržení ve švýcarské bance.

Ransdorf už mluvil s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. "Dohodli se na tom, že přijde celou věc vysvětlit na kolegium," uvedla vedoucí europoslancovy kanceláře Helena Suchá. Vedení komunistické strany ještě v neděli "s politováním" konstatovalo, že europoslanec s ním "přes veškerou snahu" nekomunikuje.

"Oficiálně jsme mu vzkázali, že bychom s ním potřebovali na to téma mluvit... Čekáme jen, jestli dorazí," řekl v pondělí místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Ransdorfa zadržela švýcarská policie spolu se třemi Slováky v curyšské bance ve čtvrtek a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu. Politik tvrdí, že chtěl v jejich doprovodu pouze zprostředkovat komunikaci mezi bankou a jejím klientem, od něhož měl plnou moc. "Mám čisté svědomí a ničeho, co by bylo v rozporu se zákonem, jsem se nedopustil," uvedl v nedělním prohlášení Ransdorf. Na svobodu se dostal v sobotu a odjel do Česka.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák ale v sobotu řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

"Celkem byly zatčeny čtyři osoby, z toho tři byly v pátek propuštěny. Čtvrtá je stále ve vyšetřovací vazbě," uvedla k tomu mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Curychu Corinne Bouvardová. K identitě zadržovaného se odmítla vyjádřit, stejně jako k totožnosti osoby, kterou europoslanec Miloslav Ransdorf označil jako V. H. a jejímž jménem měl údajně navázat s curyšskou bankou komunikaci.

Bouvardová rovněž potvrdila, že vyšetřování se vede kvůli "majetkovým trestným činům", o co konkrétně se jedná, ale nesdělila.

"Nejdříve musíme vést trestní vyšetřování, a pokud dojdeme k závěru, že máme dostatek důkazů, podáme obvinění. Ale to určitou dobu potrvá," dodala.

Ransdorf v prohlášení vysvětloval, že pracovníci banky s ním a s jeho doprovodem vůbec nejednali a zavolali policii kvůli tomu, že údajně předložili falešné dokumenty.

Falšování ale poslanec odmítl, napsal, že kopie dokladů dostal až těsně před návštěvou banky.

Dva ze zadržených Slováků byli v minulosti trestáni v souvislosti s daňovými úniky a s podvodem.