"Skvělá zpráva - našli jsme galeonu San José!" oznámil minulý týden v pátek prezident Kolumbie Juan Manuel Santos. Krátce nato ale vypukl spor, komu tento vrak vlastně patří a komu připadne zřejmě největší poklad z potopené lodi na světě. Čí tedy ve skutečnosti bude zlato, stříbro a drahé kameny v hodnotě téměř 1,5 miliardy dolarů (37,2 miliardy korun).

"Galeona San José je majetkem všech Kolumbijců," prohlásil v sobotu na tiskové konferenci prezident Santos. Jeho euforii ale záhy zchladil španělský ministr zahraničí José García-Margallo. "Je to státní válečná loď, nikoli soukromá, proto patří státu, pod jehož vlajkou plula," oponoval v pondělí Margallo. A dodal, že Madrid již analyzuje, jaké kroky podnikne. Podle něj jde o podmořské dědictví a podle konvencí UNESCO je vrak majetkem Španělska.

Loď San José, považovanou za "svatý grál" mezi podmořskými vraky, potopili Angličané v roce 1708 v Karibském moři nedaleko Cartageny, kde jsou dnes kolumbijské výsostné vody. Ze šesti stovek členů posádky se jich zachránilo 11. Válečná loď patřila do flotily španělského krále Filipa V. a odhaduje se, že vezla 11 milionů zlatých mincí z tehdy španělských kolonií. Údajně to bylo z Ekvádoru a Peru, které by si tak mohly teoreticky také činit nárok na část pokladu.

"Nejsme smluvní stranou žádné konvence, která se týká vlastnictví galeony, ale z analýz vyplývá, že tento poklad je výlučně majetkem Kolumbie," tvrdí advokát Néstor Humberto Martínez, člen Kolumbijské komise pro námořní starožitnosti. V roce 2013 tamní parlament přijal zákon, podle něhož se kolumbijská vláda stává vlastníkem všeho, co je prohlášeno za kulturní dědictví a našlo se v kolumbijských výsostných vodách.

Loď San José prohlásila Kolumbie za národní kulturní a historické dědictví v roce 2007. Madrid ale označuje tento krok za neplatný. "Pokud se španělský stát svého podmořského dědictví výslovně nezřekne, zůstává jeho vlastníkem," tvrdí španělský advokát Carlos Pérez.

Na pohádkový poklad z galeony San José si ale činí nárok ještě třetí strana. Soudní spor s Kolumbií vede již přes 30 let americká společnost Sea Search Armada (SSA), která se specializuje na hledání potopených vraků. SSA již v roce 1982 oznámila, že lokalizovala místo, kde se loď potopila. Dva roky nato ale Kolumbie snížila pro SSA nálezné z 50 procent na pět. Po letech sporů přiznala, že nálezci patří 50 procent, ale jen z toho, co není národním dědictvím.

"Kolumbijská vláda se šeredně mýlí, když tvrdí, že vyhrála případ před federálním soudem," prohlásil ředitel SSA Jack Harbeston. V roce 2011 totiž soud ve Washingtonu označil nároky společnosti SSA vůči kolumbijské vládě za promlčené.

Kolumbie se navíc ve sporu hájí tím, že loď nyní 27. listopadu objevila sama a na jiném místě, než popsala SSA. Neuvedla však, kde přesně vrak našla. Jen médiím poskytla několik fotografií z podmořského dna.