Během prvního roku ministra financí Andreje Babiše ve funkci narostly vládní a evropské dotace jeho firmě Agrofert o 50 procent, z jedné miliardy na miliardu a půl. Žádná jiná soukromá firma v Česku nezaznamenala od vstupu do EU tak prudký růst dotací.

Ve svém novém vydání na to upozorňuje týdeník Respekt. V textu "Vládní dotace od Babiše Babišovi" týdeník mimo jiné zkoumá přímý či nepřímý vliv ministra Babiše na státní finance ve prospěch jeho podnikání.

Jako ukázku nárůstu "babišovských" dotací Respekt uvádí případ valašskomeziříčské firmy Deza. Ta je prakticky monopolním tuzemským výrobcem dehtu a benzolu. Za dva roky Babišova ministrování přitom dostala 236 milionů na "ekologizaci provozu". V době před vstupem šéfa vládní strany ANO do politiky byly dotační příjmy Dezy mnohem menší, maximálně 20 milionů korun za rok. Prudké zvýšení přišlo v březnu roku 2014, kdy ministerstvo životního prostředí, vedené Babišovým spolustraníkem a dlouholetým zaměstnancem jeho chemičky Lovochemie Richardem Brabcem, rozhodlo o poskytnutí zmíněné čtvrtmiliardové dotace firmě Deza na odsíření.

"To je ale projekt, který byl schválen už dlouho předtím, než se ANO dostalo do vlády," odmítá Andrej Babiš jakoukoli protekci od spolustraníka.

Žádost o dotaci pro společnost Deza byla opravdu podle vyjádření ministerstva životního prostředí "schválena" v červnu 2013, za ministra Tomáše Chalupy z ODS. Ve skutečnosti šlo ale o pouhou registraci žádosti, od níž vede ke skutečnému poskytnutí dotace ještě velmi komplikovaná cesta. V Česku po ní – podle dokumentů a informací ministerstva životního prostředí – nakonec projde až do cíle k opravdovým penězům jen 50 procent původně schválených žádostí. Žádost společnosti Deza přitom skončila vítězně až rozhodnutím o poskytnutí dotace, na kterém je podpis ministra Brabce.

Respekt také upozorňuje na fakt, že Babišovo ministerstvo financí má rozhodující vliv na velkou část dotačního Programu rozvoje venkova, kterým má od letoška do roku 2020 protéci 94 miliard korun. A další obří prostředky přitékají do Babišovy skupiny Agrofert i z dalších dotačních programů.

Ministerstvo financí loni například našlo peníze pro Podpůrný a garanční lesnický a rolnický fond, jehož význam za předchozího ministra financí Miroslava Kalouska klesal. V té době dostával jen kolem sta milionů korun ročně. Ministr Babiš ale pro fond v minulém roce uvolnil skoro dvacetkrát víc – 1,8 miliardy korun.

Fond se specializuje na podporu úvěrů zemědělským a lesnickým podnikům – třeba při nákupu půdy nebo zpracování dřeva. Agrofert nakoupil v posledních 18 měsících zhruba 15 tisíc hektarů půdy. Jakou podporu na to ovšem od fondu dostal, není možné zjistit, fond žádné statistiky konkrétních příjemců nezveřejňuje.

Agrofertu prudce narostl také nárok na tzv. investiční pobídky od společnosti CzechInvest, loni mu agentura přiklepla možnost čerpat 1,55 miliardy korun, oproti minulým letům je to nárůst na více než dvojnásobek. O tomto souboru různých pobídek a daňových úlev rozhodují čtyři ministerstva – průmyslu, zemědělství, životního prostředí a financí.

Dárce, příjemce i kontrolor

Sám ministr financí a předseda vládního hnutí ANO Babiš často zdůrazňuje, že nemůže být ve střetu zájmů, protože nesedí ve statutárních orgánech Agrofertu. Nicméně i podle výroční zprávy Agrofertu je stále majitelem této obří společnosti, jejíž roční hrubý zisk byl loni 6,8 miliardy korun.

Babiš také tvrdí, že ve všech sporných věcech, které by se mohly nějak dotýkat jeho firem, se na vládě nebo na ministerstvu zdržuje hlasování. Ministr Jiří Dienstbier potvrzuje, že ministr financí nehlasuje "poměrně často". K dispozici není ale žádný seznam, v jakých případech se Babiš hlasování zdržel. A jeho kolegové z hnutí ANO se hlasování v případech, které se mohou týkat Agrofertu, nezdržují.

Andrej Babiš se jako vládní úředník účastní finančních operací, které upravují vyplácení evropských dotací, jeho firma je jejich příjemcem, a navíc Babiš jako ministr řídí Platební a certifikační orgán ministerstva financí i Auditní orgán téhož úřadu, které garantují správnost a zákonnost vyplácení dotací.