Česko by mělo přijmout společnou evropskou měnu euro, a to pokud možno první den poté, co z eurozóny odejde Řecko. Uvedl to český prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro slovenskou tiskovou agenturu TASR. Dodal, že závidí Slovensku, že už v eurozóně je.

"Má jediná obava ze zavedení eura při současné podobě stabilizačního mechanismu je ta, že by český daňový poplatník platil řecké dluhy. Byl jsem velmi zklamaný z výsledku jednání, která už téměř směřovala k takzvanému grexitu a nakonec skončila tím, že Řecko v eurozóně zůstalo," řekl Zeman.

"Byl jsem informován, že 70 procent obyvatel Slovenska je spokojeno se zavedením eura. Je nesporné, že u našich zahraničních partnerů mají země platící eurem o něco větší důvěryhodnost než státy platící národní měnou," konstatoval Zeman.

České ekonomice se i bez eura nyní daří, za prvních devět měsíců vzrostla o 4,5 procenta. Táhne ji také export díky politice levné koruny, připomněl portál.

Ale podle prezidenta tato politika pomáhá jen krátkodobě a do budoucna nese spíše obavy: "První z nich spočívá v tom, že devalvace koruny, což znamená i znehodnocení domácích úspor, povede k oslabení tlaku na inovace, protože situace je pohodlnější. A pohodlnost znamená, že inovujete méně, než kdybyste byli pod větším tlakem, například silné koruny. Druhá obava spočívá v tom, že až budeme vstupovat do eurozóny, tak se budeme snažit dosáhnout co nejvýhodnější kurz. Ale kurz české koruny k euru je nyní krajně nevýhodný," prohlásil Zeman.

Portál dodal, že Česká národní banka intervenuje na oslabení kurzu koruny od roku 2013 a že letošní účet za stabilní korunu zřejmě přesáhne tehdejší výdaje na tento účel ve výši 200 miliard Kč. Ukončení politiky levné koruny se čeká v druhé polovině roku 2016.