Hlavní město Praha zaplatí právníkům dalších milion korun za poradenství týkající se kauzy Škodova paláce. V úterý o tom rozhodla nekompletní pražská rada. Právní kancelář Císař, Češka, Smutný, jejíž výběr provázely složité peripetie, si tak přijde na téměř dva miliony. Opozice postup radních dlouhodobě kritizuje. Poukazuje na množství podobných zakázek, které město v posledních měsících s právními kancelářemi uzavřelo.

Praha se s firmou Copa Retail řadu měsíců neúspěšně soudí kvůli výši nájemného za Škodův palác, kde sídlí magistrátní úředníci. Pozornost vyvolal především postup dnes už rozpadlé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (STAN, SZ, KDU-ČSL) při volbě právníků. První kanceláři město smlouvu vypovědělo. Druhou smlouvu Praha odvolala po skandálu s e-mailovou komunikací primátorky Adriany Krnáčové (ANO) s šéfkou Copa Retail. Třetí pak kvůli nedůvěře vůči klientovi odmítla sama vybraná kancelář.

Podle opoziční ODS koalice za více než půl roku uzavřela s právníky přes 50 smluv ve výši do 1,9 milionu korun. "Čistě teoreticky tak město může utratit přes 100 milionů korun," tvrdí předseda pražské ODS Filip Humplík s tím, že většinou nejsou zakázky vyčerpány v plné míře. "Celý proces je neprůhledný, není jasné, kolik hodin advokátní kanceláře odpracují a za jakou činnost si fakturují. Město tak pokračuje v praxi, že si na banální případy najímá externí advokátní kanceláře," řekl před časem Humplík. "Pokud jde o zadávání veřejných zakázek, zejména na právní služby, je rada nejen vrcholně netransparentní, ale zejména naprosto chaotická," myslí si předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný.

Město za Škodův palác vyplatilo už asi 1,5 miliardy korun. Soud několikrát žalobu města zamítl. Nájemní smlouvu Praha uzavřela v éře někdejšího primátora Pavla Béma (ODS) a ve Škodově paláci od roku 2006 sídlí většina magistrátních úředníků. Po uplynutí dlouhodobého pronájmu by celková částka vyplacená městem převýšila 4,4 miliardy korun.