V Saúdské Arábii popravili 47 lidí usvědčených z terorismu. Informovalo o tom v sobotu ministerstvo vnitra, jehož prohlášení zveřejnila saúdskoarabská televize. Podle prohlášení je mezi popravenými šíitský duchovní Nimr Bákir Nimr, který působil mezi šíity ve Východní provincii.

Většina z popravených byla podle ministerstva zapojená do útoků spáchaných teroristy ze sítě al-Káida v letech 2003 až 2006.

Nízké ceny ropy znamenají pro země Perského zálivu výpadky v příjmech. Chtějí proto zavést daně - čtěte ZDE

Nimr prosazoval odtržení Východní provincie, v níž žijí saúdskoarabští menšinoví šíité, od zbytku království. Rijád na něj vydal zatykač, v roce 2012 byl při přestřelce postřelen a zatčen. K trestu smrti byl odsouzen v roce 2014.

Šíitskou komunitu v Saúdské Arábii podporuje šíitský Írán. Jeho představitelé Nimrovu kauzu sledovali a pohrozili, že pokud ho Saúdská Arábie popraví, "draze za to zaplatí".

Írán a Saúdská Arábie podporují soupeřící strany v konfliktech v Sýrii a Jemenu. Rijád trvale obviňuje Teherán z vyvolávání nepokojů mezi saúdskoarabskými šíity.

Nejvíce popravených za dvacet let

Loni země popravila 157 osob, což je nejvíce od roku 1995. Podle agentury AP jsou lidé popravováni v zemi zejména v souvislosti s drogovými zločiny. K vykonání trestu smrti dochází nejčastěji stětím, většinou jedním seknutím mečem.

Saúdskoarabské království patří mezi pět zemí, ve kterých dochází k největšímu množství poprav. V roce 2014 byla země třetí za Čínou a Íránem a před Irákem a Spojenými státy. Stejných pět zemí nejvíce popravovalo i během první poloviny letošního roku.

Naposledy před dvaceti lety překročil v Saúdské Arábii počet poprav za rok číslo 150. V roce 1995 bylo v zemi popraveno 192 osob, uvedla lidskoprávní organizace Amnesty International už v listopadu.

V první reakci z Evropy v sobotu německé ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Nimrova poprava může v regionu zvýšit napětí a prohloubit existující spory. "Poprava Nimra Bákira Nimra jen posiluje naše obavy z rostoucího napětí a ze stále hlubších sporů v regionu," citovala z prohlášení agentura Reuters. Berlín dal zároveň najevo, že pro Německo jsou hrdelní tresty nelidské a nehumánní.

Vážné znepokojení dala najevo i Evropská unie. "Nimrův případ vyvolává vážné obavy o svobodu projevu a další základní občanská a politická práva, která je třeba respektovat v každém případě, a to i v boji s terorismem," uvedla unijní ministryně zahraničí Federica Mogheriniová. "Tato kauza může dál roznítit sektářské napětí a způsobit regionu další škody s vážnými následky," uvedla v prohlášení.

Také americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo znepokojení nad popravou Nimra, která podle něj představuje riziko zhoršení sektářského napětí. Mluvčí ministerstva John Kirby ve zveřejněném prohlášení vyzval vládu Saúdské Arábie, aby respektovala a chránila lidská práva a povolila nenásilné vyjadřování nesouhlasu, a zopakoval, že je třeba, aby všichni představitelé regionu znásobili úsilí ke zmírnění napětí v regionu.

Velmi ostře reagoval Írán, který si předvolal saúdskoarabského chargé d’affaires v Teheránu. Kvůli "nepřátelské" reakci Íránu na Nimrovu popravu si pak v Rijádu povolalo saúdské ministerstvo zahraničí i íránského velvyslance.

Na sociálních sítí se objevily fotky, které ukazují, že protestující se dostali do budovy ambasády Saúdské Arábie v Teheránu a zapalovali zde ohně. Agentura Reuters upozornila, že fotky, z nichž některé umístili dopisovatelé íránských tiskových agentur a novin, nebylo možné okamžitě ověřit. Další fotky na Twitteru ukazují, že policisté protestanty z ambasády vyvedli. Podle agentury ISNA však mnozí zůstávají nadále před ambasádou.

V okrese Katíf v saúdské Východní provincii se konal protest, jehož účastníci při pochodu Nimrovou rodnou vesnicí provolávali heslo "pryč se Saúdy". K demonstraci se sešlo západně od Manámy také několik desítek bahrajnských šíitů a policie je rozehnala slzným plynem. Šíité jsou sice v Bahrajnu ve většině, ale vládne jim sunnitská menšina.

Podle saúdskoarabského ministerstva vnitra bylo mezi popravenými 45 Saúdských Arabů, jeden Egypťan a jeden Čaďan. Agentura SPA zveřejnila seznam všech odsouzenců. Je mezi nimi jeden z kdysi nejhledanějších lidí v království Fáris Zahrání. Patřil k al-Káidě a ve vězení byl od roku 2004, kdy byl zatčen kvůli držení zbraní.

Saúdskoarabští představitelé trvají na tom, že dotyční byli popraveni výhradně za teroristickou činnost bez ohledu na svou náboženskou příslušnost. Popravy se konaly souběžně ve 12 různých městech. Na čtyřech místech odsouzené zastřelily popravčí čety, ve zbylých byli oběšeni. Jde o největší masovou popravu od roku 1980, kdy Saúdská Arábie popravila 63 lidí za přepadení Velké mešity v Mekce.