Turecká policie oznámila, že na dvou různých místech na pobřeží Egejského moře v pondělí našla těla 21 migrantů. Mezi oběťmi údajně byly i tři děti.  Jde o lidi, kteří se pokoušeli dostat na řecký ostrov Lesbos. Podle turecké agentury Dogan ztroskotaly v noci patrně dva čluny, které uprchlíky převážely.

Jedenáct těl utonulých bylo objeveno na pobřeží v okrese Ayvalik, zatímco deset dalších bylo nalezeno v okrese Dikili, sdělil agentuře Reuters činitel z místního velitelství tureckého četnictva.

Pobřežní hlídky a policie také kontrolují pobřeží v rámci pátrání po případných dalších obětech. Oba čluny ztroskotaly krátce po vyplutí. Lesbos byl nejbližším cílem v dané oblasti. Podle fotografií, které se objevily na twitteru, měly některé oběti záchranné vesty.

Podle mezinárodních organizací příliv uprchlíků z Turecka na řecké ostrovy i navzdory nepříznivému zimnímu počasí příliš neustává. Podle agentury DPA na sebe Řecko a Turecko vzájemně svalují zodpovědnost za to, že nejsou s to pohyb běženců omezit či vůbec kontrolovat.

Ankara vyčítá Aténám, že nechtějí dovolit tureckým námořním silám plout řeckými teritoriálními vodami, což komplikuje kontrolní a záchranné operace. Řecká strana si zase stěžuje, že Turecko důsledně nekontroluje své pobřeží, z něhož migranti na gumových člunech vyplouvají.

Řecký ministr pro migraci Janis Muzalas obvinil Turecko, že udržuje bezvízový styk s řadou arabských zemí, z nichž do Evropy pak míří ekonomičtí migranti. Zmínil se přitom zejména o Maročanech nebo Alžířanech, kteří se často objevují mezi běženci pocházejícími ze Sýrie zmítané občanskou válkou.

Do Řecka loni podle OSN dorazilo po moři na 800 tisíc lidí. Jde tak o největší uprchlickou vlnu na starém kontinentu od druhé světové války. Více než 3 700 lidí při pokusu dostat se do Evropy přes moře zemřelo.