Zhruba 30 tisíc zdravotně postižených přišlo od ledna o výhody, jako jsou třeba slevy na dopravu. Do konce loňska totiž nepožádali o automatickou výměnu průkazů pro lidi s handicapem. Různé benefity budou zas moci využívat až s novou průkazkou. Někteří kvůli ní teď budou muset znovu podstoupit celé nové řízení s posouzením zdravotního stavu. Uvedla to mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

"Lidé, kteří dostali průkaz do konce roku 2013, musí podat novou žádost. Podstoupí standardní řízení s posouzením zdravotního stavu. Ti, kteří dostali dočasné průkazky po 1. lednu 2014, přijdou na úřad a podepíšou příslušný formulář," upřesnila mluvčí.

Loni úřady staré průkazky za nové měnily automaticky. Plastikové kartičky, které se podobají občanskému či řidičskému průkazu, začaly vydávat v dubnu. Podle odhadu si je mělo vyzvednout na 300 tisíc lidí. Do konce prosince si o doklad požádalo 270 604 osob. Jen v prosinci žádost podalo kolem 24 700 osob. Průkaz si do konce roku stihlo převzít 253 400 postižených, v prosinci bezmála 31 tisíc, upřesnila mluvčí.

Vydávání průkazek změnila před pár lety sociální reforma tehdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09). Od roku 2012 úřady místo průkazů TP, ZTP a ZTP/P, které dokládaly nárok na určité výhody podle závažnosti postižení, vydávaly průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP). Platil jen do konce loňského roku. Jako průkazka měla totiž sloužit sociální karta neboli sKarta, která je ale už skoro dva roky zrušená.

Držitelé průkazů TP mají místo k sezení v hromadné dopravě a nemusí čekat na úřadech ve frontě. Lidé s průkazkou ZTP by k tomu měli mít městskou dopravu zdarma, na vlaky slevu 75 procent a na autobusy 62 procent.

K průkazu ZTP/P pak patří ještě bezplatná přeprava průvodce či vodicího psa, neslyšící mohou mít ročně 24 hodin bezplatného tlumočení na úřadech či u lékaře. Držitelé průkazů nemusí také vždy dodržovat zákaz zastavení či stání, mohou parkovat na vyhrazených parkovištích, nemusí v určitých případech platit dálniční známku, televizní a rozhlasové poplatky či paušály za telefon.

%insert_attachment[59522200] priloha.html%

Také většina lidí, kteří pobírají příspěvek na mobilitu, by si měla v lednu podat novou žádost o dávku. Těm, jimž úřady 400 korun měsíčně přiznaly v letech 2012 a 2013, totiž skončil s minulým rokem i nárok na tuto podporu.

"Jedná se přibližně o 168 tisíc lidí, což je většina příjemců příspěvku," uvedla Beránková. Úřady už v listopadu poslaly klientům dopis s formulářem, ten je nutné poslat, či přinést. Aby klienti dostali dávku za leden, musí v prvním letošním měsíci žádost podat.

O příspěvek nemusí žádat zhruba tři tisíce lidí, kteří dávku začali dostávat až po 1. lednu 2014. Těm úřady začnou příspěvek vyřizovat automaticky.

Nárok na 400 korun na mobilitu měsíčně mají děti nad jeden rok a dospělí, kteří mají průkaz ZTP a ZTP/P a cestují do práce, školy či k lékaři. V roce 2014 úřad práce na příspěvcích vyplatil zhruba 1,1 miliardy, loni od ledna do října pak 957,4 milionu.