Zejména o zvládnutí migrační krize mluvil v pondělí ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při jednání se šéfkou diplomacie Evropské unie Federikou Mogheriniovou. Mogheriniová ocenila, že česká vláda nejen v otázce uprchlíků zastávala při jednání v EU vyváženou a konstruktivní pozici. Se Zaorálkem se shodli na tom, že pro evropskou zahraniční politiku je důležitá zejména jednota.

Později při veřejné debatě hovořili o tom, že EU kromě diplomacie potřebuje posílit také schopnost fyzicky bránit svou bezpečnost.

Zaorálek po jednání řekl, že klíčovou otázkou v tématu migrace je momentálně ochrana vnější hranice. Podotkl, že česká vláda na to dlouhodobě poukazovala a ukazuje se, že měla pravdu. Předpokladem pro úspěšné zvládnutí přílivu migrantů jsou podle něj fungující hotspoty. "Není to dokonalé, musí se na tom zapracovat. Ochrana vnějších hranic je ta oblast, kde se EU má dohodnout na tom, že musíme být schopni to dělat společně," řekl český ministr.

Mogheriniová dodala, že unie musí čelit krizím jednotně, a ocenila konstruktivní a vyvážený přístup české vlády nejen k otázkám, které se týkají migrace. "Pozice, kterou jste vyjadřoval vy, premiér, i vaši kolegové, je vždy ta, která poukazuje na jednotu EU jako nezbytnou pro řešení krizí," uvedla. Česká republika podle ní zvolila chytrý přístup.

Na jednání se podle Mogheriniové nemluvilo o nedávných útocích na ženy v německých městech, které se připisují imigrantům ze Sýrie. Oba diplomaté ale před novináři násilí důrazně odsoudili. 

Mogheriniová se k otázce vrátila na následné veřejné diskusi o zahraniční a bezpečnostní politice EU. "Bohužel, násilí vůči ženám je věc, které jsme museli čelit i před 31. prosincem," komentovala útoky. Dodala, že sexuální útoky jsou zcela v rozporu s evropskými hodnotami, varovala ale před zneužitím situace politiky. "Není to věc, která by měla posloužit jako nástroj pro politické projevy," dodala a publikum v sále ji ocenilo potleskem.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Zaorálek podotkl, že podobné útoky jednoznačně dokazují, jak je důležité při přijímání uprchlíků dodržovat pravidla."Jsme povinni zajistit, že pokud přijímáme migranty, jsme zároveň schopni garantovat bezpečí v členských státech," řekl český ministr. "Že pokud ti lidi přijdou, tak se stanou součástí normálního života a budou respektovat pravidla, která se týkají našeho normálního života, která jsme tu vytvořili," dodal.

Na diskusi, která následovala po jednání mezi Zaorálkem a Mogheriniovou, se oba politici vyslovili také pro posílení takzvané hard power Evropské unie na mezinárodním poli. "Evropa musí být schopna jednat razantně a ukázat, že jsem schopni třeba se i fyzicky bránit," uvedl Zaorálek. V první řadě je podle něj třeba budovat účinnou ochranu vnější hranice, další možností je vznik evropské zpravodajské služby nebo větší důraz na formování společných evropských bojových jednotek.

Mogheriniová podotkla, že Evropa spoléhá zejména na diplomacii, ale využívá i společné vojenské jednotky. "Myslím že v budoucnu bychom v této oblasti měli více a více využívat nástroje, které jsou zakotveny ve smlouvách," prohlásila Mogheriniová.

V souvislosti s migrační krizí Zaorálek také připomněl dohodu EU a Turecka. EU se zavázala poskytnout Ankaře finanční pomoc a otevřít některé další kapitoly přístupových jednání, pokud Turci zajistí zmírnění přílivu uprchlíků. Podle Zaorálka tato dohoda zatím čeká na naplnění.

Odpoledne Mogheriniovou přijme ve Strakově akademii premiér Bohuslav Sobotka. Tématy jednání budou kromě globální bezpečnostní strategie také situace v Evropě a otázka migrace.

V programu šéfky unijní diplomacie je i schůzka s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) a dalšími členy Parlamentu nebo s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO).