Poté, co pražský magistrát neudělil grant pořadatelům knižních cen Magnesia Litera, nyní pomoc nabídlo Brno.

Případné stěhování ale sdružení Litera vylučuje – peníze, o které žádalo v grantovém řízení, byly určené na autorská čtení v pražské Knihovně Václava Havla.

Sdružení Litera patří k neúspěšným žadatelům z oblasti literatury, kteří veřejně poukazují na to, že Praha letos literární akce podpořila méně než dříve.

Brněnští radní minulý týden proto Liteře nabídli podporu. "Beru to jako milé gesto, které upozorňuje, že Brno si literatury váží víc než Praha, jakkoliv ta se honosí titulem UNESCO město literatury," řekl Pavel Mandys ze sdružení Litera.

Sdružení Litera od Prahy v minulých letech dostávalo na autorská čtení řádově desítky tisíc korun. Letos ale o grantech rozhodovala nová komise, z jejíž členů pro oblast literatury magistrát zveřejnil jména dvou – novináře Josefa Chuchmy a literárního vědce Petra Bílka. Totožnost zbylých hodnotitelů je neznámá.

„Nejviditelnější česká literární cena má nesporný význam pro popularizaci knih. Její tradice zavazuje. Přesto vzbuzuje v odborných kruzích pochybnosti o své reprezentativnosti. Komise se pro podporu nerozhodla,“ uvedli členové grantové komise v hodnocení Magnesie Litery.

"Po tomto rozhodnutí Prahy jsem požádal, aby tuto prestižní kulturní akci podpořilo město Brno. Vzkazujeme tak organizátorům, že pokud v hlavním městě za současných podmínek nenajdou vhodné prostředí pro pořádání ceny, s radostí je uvítáme v Brně," uvedl nyní náměstek brněnského primátora Matěj Hollan.

Praha chce na grantech pro kulturní instituce v příštích letech rozdělit 125 milionů korun. V rámci jednoletých grantů pro příští rok přispěje na kulturní projekty 96 miliony korun, ve víceletých pro roky 2017 až 2020 částkou 29 milionů korun. I s granty odsouhlasenými v předchozích letech Praha na podporu kultury letos vydá 299,7 milionu korun.

Návrh schválil magistrátní výbor pro kulturu. Konečné slovo bude mít v lednu nebo únoru rada a poté zastupitelstvo.

Proti rozdělení grantů na literaturu se ozvali zástupci Asociace spisovatelů, Magnesie Litery, veletrhu Svět knihy, Festivalu spisovatelů Praha, Českého centra PEN Klubu, Centra Franze Kafky nebo nakladatelství Paseka či Labyrint.

V otevřeném dopisu členové těchto organizací připomněli radním, že Praha se po zisku titulu Kreativní město literatury UNESCO zavázala k podpoře literatury.

„Tento výjimečný titul chápeme nejen jako uznání nesporných kvalit pražského literárního života, ale především jako závazek k jeho ještě větší podpoře,“ uvedl po udělení titulu současný pražský radní pro kulturu Jan Wolf.

Tentýž radní Wolf ale nyní na literaturu vyhradil jen 5,9 milionu korun, tedy pouhá dvě procenta celkové částky určené na podporu kultury.

„Já jsem z těch posuzovatelů, kteří proti tomuhle poměru protestují. Zúčastnil jsem se dvou sezení na magistrátu, kde jsem apeloval na politickou reprezentaci města, ať tenhle poměr zvrátí,“ uvedl člen grantové komise Josef Chuchma v Událostech v kultuře České televize.