Uplynul téměř rok od konference Let my people live!, na které prezident republiky Miloš Zeman prohlásil, že novinář Ferdinand Peroutka byl fascinován nacismem a v době narůstající nacistické moci v Německu napsal článek s názvem Hitler je gentleman. Kauza je ale i po roce stále aktuální. Možná ji bude řešit i soud.

Peroutkova vnučka Terezie Kaslová podala už loni žalobu na stát a žádá prezidenta, aby se za své výroky omluvil. Omluvy se zatím nedočkala. Zeman se pouze omluvil za to, že jeho lidé ještě zmiňovaný článek nenašli. Kaslová je i nadále odhodlaná jít kvůli pošpinění Peroutkova jména k soudu.

"Zrovna dnes jsme měli schůzku se soudkyní, která se nás i protistrany zeptala, zda by nebyla možnost smíru," řekla HN Kaslová.

Soudní stání je nařízené na začátek března

Peroutkově vnučce by stačilo, kdyby se prezident omluvil. V tom případě žalobu stáhne. "Pan doktor Nespala, který zastupuje stát, si vyžádal třicetidenní lhůtu, po níž se uvidí," uvedla Kaslová, která však o tom, že se prezident Zeman omluví, značně pochybuje.

Celá záležitost podle ní nakonec skončí u soudu, který je už nyní nařízen na začátek března.

Přítomnost: Udělal nám reklamu

Článek vychvalující nacistického vůdce podle Zemana vyšel v časopise Přítomnost. Vydavatel současné Přítomnosti Martin Jan Stránský, který prezidenta za jeho výroky o Peroutkovi mnohokrát kritizoval, našel na celém sporu aspoň jedno pozitivum.

"Udělal nám tím skvělou reklamu. Jeho vyjádření nám zdvojnásobila čtenost, která se drží a dál stoupá," prohlásil pro HN Stránský. "Chtěl bych panu prezidentovi poděkovat, že nám pomohl katapultovat současnou Přítomnost do povědomí spousty občanů. Díky prezidentovi, kterého ale považuji spíše za pacienta, navíc Peroutka stále žije a dál bojuje," řekl Stránský.

Vydavatel také připomněl, že už před rokem prošli čtyři lidé z redakce všechny Peroutkovy články a zjistili, že žádný text Hitler je gentleman nevznikl. "Tím to pro nás bylo uzavřené," dodal.

Marné hledání?

Za pravdu mu dala i značná část historiků a dalších odborníků, kteří potvrdili, že článek, o němž prezident mluvil, nikdy neexistoval.

Miloš Zeman i tak pověřil svou kancelář a mluvčího, aby se po článku začali pídit. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tenkrát tvrdil, že po textu Hitler je gentleman skutečně po nocích pátrá. A postupně začal zveřejňovat články, které měly dokládat, že jeden z předních českých novinářů napsal články daleko horší.

Nakonec prezident vypsal za nalezení článku odměnu 100 tisíc korun pro jeho nálezce. O odměnu se však zatím nikdo nepřihlásil.

"Rozhodně to není uzavřená záležitost, protože dál platí výzva pana prezidenta vůči široké veřejnosti, ale převážně odborníkům, kteří můžou onen článek dohledat," řekl HN Ovčáček.

Úhel pohledu

Mluvčí prezidenta se navíc stále domnívá, že Peroutkův text byl vytištěn a posléze cenzurován. Jeho názor však už před časem vyvrátili odborníci.

V článku Co bylo, nebude Peroutka skutečně píše o tom, že jeho předchozí článek byl cenzurován. Peroutka k němu ale poznamenal: "Censura znemožnila mi posledně, abych upozornil na pozoruhodné politické schopnosti německého kancléře a abych varoval před jeho podceňováním," napsal Peroutka, čímž fascinaci nacismem sám vyvrací.

"Je to úhel pohledu. Každý historik na to má jiný názor. Jeden řekne, že je to ve prospěch Peroutky, a další, že je to v neprospěch," řekl Ovčáček. Podle něj se navíc stále zapomíná na to, že prezident mluvil na konferenci Let my people live! ve prospěch Peroutky. "O to je situace pikantnější," tvrdí Ovčáček.

Tomu, že by Zeman Peroutku ve skutečnosti chválil, ale Peroutkova vnučka nevěří. "Pan prezident sice prohlásil, že Peroutka byl fascinován nacismem a kdoví, čemu dalšímu ještě podlehl, ale on ho stejně má rád. Tohle prohlášení je pro mě nepřijatelné," uzavřela Peroutkova vnučka.