Tři nezávislí zastupitelé okolo bývalého primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP 09) ukončili vyjednávání o možné nové pražské koalici v čele s TOP 09. Ve středu to sdělili v prohlášení klubu. Nově vznikající menšinová koalice TOP 09, Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) a pirátů podporovaná ODS tak má nyní v 65členném zastupitelstvu pouhých 32 hlasů. Strany se podle předsedy zastupitelského klubu TOP 09 Václava Novotného znovu k jednání sejdou ve čtvrtek, TOP 09 chce oslovit k jednání i ČSSD.

V Praze vládne od loňského října okleštěná sedmičlenná rada, kterou tvoří členové dnes už bývalé koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice. Původně bylo v radě 11 členů. 

"My, členové klubu Nezávislí, odmítáme pokračovat v dalším vytváření dojmu vyjednávání o nové pražské koalici, neférovém jednání vůči voličům a vůči klubům pirátů a Straně zelených. Zneužívání důvěry zejména mladých členů v nových stranách, se kterými v konečném důsledku vlastně nechce nikdo spolupracovat, nám nepřipadá vhodné," napsali zastupitelé ve svém prohlášení. Klub Nezávislí tvoří kromě Hudečka ještě bývalá radní Eva Vorlíčková a zastupitel Milan Růžička.

Nezávislí jsou podle prohlášení připraveni podpořit výměnu primátorky Adriany Krnáčové i obměnu dalších radních. "To jsme již dlouho připraveni podpořit, ne však výměnou za to, že se z nefunkční troj- až pětikoalice o původní většině jednoho hlasu stane jiná nefunkční pěti- až sedmikoalice o většině dvou či tří hlasů," uvedli.

Podle Novotného se jednající strany dozvěděly o rozhodnutí nezávislých zastupitelů deset minut před středeční schůzkou. "Probrali jsme to s kolegy ze Strany zelených a pirátů, s kým dalším bychom mohli jednat. Protože ten projekt, který už jsme dovedli poměrně do vysoké fáze realizace, by pokračovat mohl," řekl Novotný. Ve středu rovněž uvedl, že TOP 09 bude chtít pro další jednání oslovit ČSSD. "Je to jediná možnost," řekl.

Podle předsedy zastupitelského klubu pirátů Jakuba Michálka je důvodem odchodu nezávislých zastupitelů z jednání chystaný návrh programového prohlášení v oblasti územního plánování a spory o zveřejnění návrhu Metropolitního plánu.

"Na mě to působí spíš dojmem osobních sporů a sporů o Institut plánování a rozvoje," dodal Michálek. Městská organizace IPR s rozpočtem 300 milionů ročně vznikla v době, kdy byl Hudeček primátorem.

Ve čtvrtek ráno se sejde ještě zastupitelský klub Trojkoalice. Odvolání primátorky na lednovém jednání zastupitelstva podle předsedy zastupitelského klubu Petra Štěpánka (SZ) Trojkoalice podpořit nechce. "Preferujeme, aby nejdříve byla podepsaná koaliční smlouva," řekl Štěpánek.

Strana zelených v reakci na středeční rozhodnutí Nezávislých uvedla, že bude do budoucna usilovat o přímou volbu pražského primátora. "Neustálé zákulisní výměny primátorů bez přímého vlivu veřejnosti ohrožují důvěru Pražanů v demokratický proces," uvedl Štěpánek. 

Předseda pražských zelených Ondřej Mirovský doplnil, že v Bratislavě lidé volí primátora přímo od roku 1990. Současná legislativa přímou volbu primátora neumožňuje, musel by se změnit zákon o hlavním městě.

Podle primátorčina náměstka Petra Dolínka (ČSSD) jde o racionální krok nezávislých. "Za sebe mohu říct, že oceňuji racionální přístup jednoho z klubů v zastupitelstvu. Zároveň očekávám, že by se v rámci dnů měla najít dohoda napříč politickými kluby, aby se udělala tečka za dosavadní nestabilitou," řekl Dolínek.

Zamýšlená koalice v čele s TOP 09 by měla v 65členném zastupitelstvu většinu 35 hlasů. V Praze vládla po volbách v říjnu 2014 koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice s těsnou většinou 33 hlasů. Koalice se ale na konci loňského října po jednání zastupitelstva rozpadla poté, co byli odvoláni čtyři z 11 radních, a to nejen hlasy opozice, ale i tehdejší koalice. Od té doby vládne Praze sedmičlenná rada a jednotlivé strany vyjednávají o podobě nové koalice.