Vysoce postavení olomoučtí policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, kteří jsou obviněni v takzvané olomoucké korupční kauze, byli ve čtvrtek propuštěni z vazby. Stalo se tak poté, co žalobci přijali jejich kauce 500 tisíc, respektive 100 tisíc korun. Příkaz k propuštění byl vydán ve čtvrtek dopoledne, řekl žalobce Petr Šereda.

Další z obviněných, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, byl propuštěn ve středu. Poslední ze čtveřice, olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), je po celou dobu stíhán na svobodě. Vyšetřování případu pokračuje.

"Dnes dopoledne byl vydán příkaz k propuštění z vazby. Bylo rozhodnuto o nahrazení vazby písemným slibem a přijetím peněžité záruky," uvedl Šereda. Dodal, že oba obvinění policisté už by měli být na svobodě. Jeho slova potvrdil obhájce Petrůje Tomáš Vymazal. "Klient se nyní bude seznamovat se spisem, který již máme k dispozici celý," řekl obhájce.

Kadlec ve čtvrtek opustil ostravskou vazební věznici, Petrůj byl podle svého obhájce Tomáše Vymazala propuštěn dopoledne z olomoucké vazební věznice. Podnikatel Kyselý, blízký přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langera, se dostal na svobodu o den dříve z brněnské vazební věznice. Kauci na rozdíl od svých spoluobviněných neskládal, ve vazbě byl pouze kvůli obavě z ovlivňování svědků, lhůta pro koluzní vazbu mu skončila ze zákona. Policisté byli ve vazbě navíc i kvůli hrozbě pokračování v trestné činnosti, z toho důvodu po nich žalobci požadovali peněžitou záruku.

Na propuštění z vazby už reagovalo vedení olomoucké policie. Podle krajské policejní mluvčí Jitky Dolejšové ve čtvrtek byly zahájeny procesní úkony, které by měly vést u šéfa odboru olomoucké hospodářské kriminality Radka Petrůje ke zproštění výkonu služby. Krajský policejní náměstek Kadlec byl podle ní propuštěn ze služebního poměru již v polovině prosince na základě toho, že se podařilo shromáždit dostatek podkladů pro toto rozhodnutí.

"Důvodem propuštění policisty je porušení služebního slibu tím, že se dopustil zavrženíhodného jednání, které má znaky trestného činu a je způsobilé poškodit dobrou pověst bezpečnostního sboru," řekla Dolejšová.

Vyšetřování v olomoucké korupční kauze s názvem Vidkun pokračuje. Podle Šeredy výslech svědků dosud ukončen nebyl. S výslechy začali naplno žalobci na začátku listopadu loňského roku. K výslechu byli pozváni mimo jiné policisté i současní či bývalí místní politici. Šlo o lidi, jejichž jména zazněla v odposleších zachycených mezi obviněnými. Podle Šeredy rozhodně není ukončení vyšetřování ve výhledu týdnů.

Vlivný podnikatel Kyselý byl obviněn z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby, šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku. V kauze je obviněn i olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který čelí obvinění z podplácení.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Všichni čtyři podali proti svému obvinění stížnost. Pozornost k ní upíná hlavně olomoucký hejtman, který i přes nátlak stranických špiček odmítl rezignovat. Nejvyšší státní zastupitelství by o stížnostech podle informací ČTK mělo rozhodnout v nejbližších dnech. "Je to jedno z klíčových rozhodnutí v přípravném řízení, které definitivně vymezí předmět trestního stíhání," dodal Šereda.

Kauza zvaná Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V případu jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření.