České úřady jsou připraveny se přímo zapojit do jednání s norskou sociální službou, která před několika týdny odebrala dceru české matce a norskému otci. Nabízejí také pomoc českého velvyslanectví v Norsku. Po čtvrteční schůzce kvůli kauze odebraného děvčátka to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Nyní se čeká na reakci rodiny a její oficiální souhlas.

Devítiměsíční dítě trpí genetickou poruchou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Norská sociální služba Barnevernet ho odebrala před několika týdny rodičům, mohou ho vidět dvakrát týdně na hodinu. Nyní sociální úřad chce děvčátko přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům.

Premiér se kvůli kauze ve čtvrtek sešel s ředitelem Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeňkem Kapitánem, zástupci ministerstva zahraničí a poslankyní opoziční TOP 09 Jitkou Chalánkovou, na kterou se rodina obrátila.

Diskutovali o přímém jednání brněnského úřadu s Barnevernetem a pomoci českého velvyslanectví v Norsku. "Pokud si to bude matka dítěte přát, Česká republika je připravena tuto podporu poskytnout," uvedl Sobotka. Považuje za nutné, aby české úřady svým občanům daly "maximální možnou pomoc a součinnost" podle mezinárodního práva.

Chalánková řekla, že si nyní úřady vyžádají oficiální souhlas od rodiny. "Maminka už nás požádala, nyní se to jen oficiálně doplní. Čeká se na krok od rodiny. Její reakci bychom měli, myslím, velice rychle zajistit," uvedla Chalánková.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Podle ní všichni účastníci čtvrtečního jednání považují za nevhodný přesun dítěte do jiné nemocnice i jeho držení ve zdravotnickém zařízení. "V momentě, kdy dítě může být denně 12 hodin doma s rodiči, Barnevernet rozhodne o omezení kontaktu dvakrát týdně na hodinu. To se nám zdá všem drakonické," dodala poslankyně.

Už dřív sdělila, že se rodiče chtějí proti rozhodnutí sociální služby o odebrání dítěte odvolat k příslušné krajské komisi v Norsku. Návrh norského advokáta dnes Chalánková předala spolu s dalšími podklady ke kauze premiérovi.

Matka Lidovým novinám řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah. Matka a otec předtím uvedli, že pokud bude léčba pro dítě náročná a nebude ho zvládat, ukončí ji. Barnevernet to bral nejspíš jako odmítání léčení, vyplývá z matčina vyjádření.

Podle Chalánkové se čtvrteční jednání dotklo i možností pomoci Češce Evě Michalákové, která se v Norsku odvolala proti rozhodnutí o zbavení rodičovských práv a adopci mladšího ze dvou odebraných synů.

"Je jedna z možností, že česká strana na různé úrovni odvolacích soudů může vstoupit do řízení jako ´partners hjelpen´ - pomocník v řízení? Účastníci jednání přislíbili, že toto zjistí jak na české, tak na norské straně. Vzhledem k tomu, že termín řízení Evy Michalákové se blíží, tak je to velmi akutní," řekla Chalánková. Soud by se měl konat koncem února.

V Česku existuje možnost připojit se k řízení jako vedlejší účastník. Ten pak může podpořit hlavního účastníka.