Výslechem někdejšího amerického velvyslance v Česku Richarda Grabera prostřednictvím videokonference po více než roční přestávce pokračoval soud s lobbistou Markem Dalíkem. Ten je obviněn z korupce při nákupu obrněných aut Pandur pro českou armádu.

Korupční nabídka údajně padla již v roce 2007, ale na světlo se dostala až o čtyři roky později. A to poté, co unikla na veřejnost výpověď, kterou před rakouskou policií učinil vysoký manažer zbrojovky Steyr Stephan Szücs. Podle něj si Dalík řekl o úplatek třikrát osm milionů eur.

Tehdejšího velvyslance Grabera soudkyně Veronika Čeplová chtěla vyslechnout proto, že jej představitelé zbrojovky na požadavek úplatku upozornili a on o tom poslal depeši do USA. Ta se poté objevila mezi uniklými dokumenty na WikiLeaks.

Čeplová Grabera vyslýchala prostřednictvím telekonference. Ta začala krátce po 16. hodině – v New Yorku je totiž v té době 10 hodin dopoledne.

Dalík nepřišel. Nemusí

Pátečního jednání se Dalík neúčastnil, vyslal tam pouze svého advokáta Tomáše Sokola. "Pan Dalík nemá povinnost tady být, stejně jako já nemám povinnost vědět, kde teď je," uvedl Sokol.

Výslech začal klasickým poučením – soudkyně se Grabera zeptala, zda není příbuzným Dalíka a zda mu něco nebrání vypovídat. Vedle soudkyně seděla překladatelka, která její otázky Graberovi tlumočila. Graber ale do případu příliš světla nevnesl. A navíc stáčel řeč na tehdejšího náměstka a poté ministra obrany Martina Bartáka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Graber tvrdí, že se o problému dozvěděl v roce 2008, kdy mu volal ředitel Steyru. "Naznačoval, že nevěří panu Bartákovi. V té konverzaci vyplynulo, že došlo k nějakému neetickému jednání," uvedl Graber.

"Nevzpomínám si na to, že by přímo uvedl jméno pana Dalíka," podotkl. A připustil, že jak konkrétně mělo být to jednání neetické, mu nebylo jasné.

S šéfem zbrojovky se sešel i osobně na půdě ambasády. Řešili to, že česká vláda chce zrušit domluvenou smlouvu a američtí majitelé Steyru - General Dynamic - zvažovali kvůli tomu podat žalobu.

"O neetických platbách jsme nejednali," řekl Graber. "Nevzpomínám si, že by padlo jméno pana Dalíka. Ale je to možné, je to už osm let," uvedl na opakovanou otázku soudkyně.

Pokud prý v některých depeších bylo Dalíkovo jméno a zmínka o úplatku, tak to už podle něj bylo po jeho odchodu z ambasády.

Mimochodem: I Barták byl stíhán, pro změnu za korupci při nákupu vozů Tatra. Před rokem jej ale soudy definitivně zprostily obžaloby.

O depeších se nemluví

Když pak chtěl státní zástupce, aby potvrdil pravdivost depeší, které unikly na WikiLeaks, neuspěl. "Myslím, že se na ně vztahuje diplomatická imunita," uvedl Graber a soudkyně jeho hodinu a půl trvající výslech ukončila.

Státní zástupce Jan Kořán byl s jeho výpovědí kupodivu spokojen. "Považuji to za docela dobrý výsledek. Mohlo to být horší, nemyslel jsem, že by s takovým odstupem řekl víc podrobností," řekl.

Podle něj je pochopitelné, že v tom množství informací, které zpracovává velvyslanec tak velkého státu, a po tak velké době si detaily a jména už nepamatuje. "Ale důležité je, že potvrdil, že ty schůzky a telefonáty byly," řekl Kořán.

Obhájce Sokol to komentoval suše. "Pokud si prakticky nic nepamatuje, tak se asi nic nestalo," řekl.

Soudkyně poté odročila jednání na neurčito kvůli tomu, že stále čeká na výsledky právní pomoci ze zahraničí. Chce totiž ještě vyslechnout dva bývalé zaměstnance ambasády.

"Jejich výpověď je pro mě důležitá. Ale pokud bychom měli čekat zase dva roky, tak nevím," uvedla s tím, že do čtrnácti dnů dá oběma stranám vědět. Nevyloučila, že na ně čekat nebude a vyzve k závěrečným řečem. Ty ostatně jak žalobce, tak Dalíkův advokát měli už na páteční jednání připravené.

Soud trvá už druhý rok

Proces začal předloni v červnu. Dalík účast na schůzkách nepopřel, ale prý jen tlumočil názor vlád k projektu Pandur. Svědčila i tehdejší ministryně obrany Vlasta Parkanová či její náměstci.

Vypovídal také Szücs, který jako první na Dalíkův požadavek úplatku upozornil. Odmítl však do Prahy přijet, a Čeplová jej proto vyslechla prostřednictvím videokonference.

Vlastní proces vede i Rakousko; to v souvislosti s tímto případem stíhá například slovenského lobbistu Miroslava Výboha či izraelského obchodníka Lova Droriho. Rakouská policie původně stíhala i Dalíka, jeho případ ale pak předala do Česka.

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších za celkem 21 miliard korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil, odůvodnil to porušením smluvních podmínek ze strany Steyru. O půl roku později mu ale zakázku dal – počet transportérů se ale snížil na 107 a cena na 14 miliard korun.