Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková v pondělí odvolala místopředsedu úřadu Jana Nehodu a zároveň se dohodli na ukončení jeho pracovního poměru. Nehoda v prosinci, kdy předsedkyně úřadu byla na plánované dovolené, podepsal dlouho odkládané cenové rozhodnutí, které umožní vyplatit podporu obnovitelných zdrojů ve výši 42 miliard korun. Vitásková však minulý týden v rozhovoru pro HN uvedla, že o záměru Jana Nehody podepsat podporu nevěděla.

"Spojitost s vypsáním podpory nebudu komentovat. Jediné, co k tomu můžu říct, je, že pan Nehoda odchází po vzájemné dohodě," řekla HN Vitásková. Nechtěla se vyjádřit ani k poradě vedení z minulého týdne, která měla vypsání podpory projednávat.

"Paní předsedkyně dospěla k názoru, že už s panem místopředsedou nadále nemůže pracovat v jednom týmu. Hledat za tím jeden důvod by bylo zbytečné," řekl ČTK mluvčí ERÚ Jiří Chvojka.

Vitásková odmítala podporu vypsat celý loňský podzim. ERÚ v polovině listopadu rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR pro rok 2016 vyplacena podpora nebude, protože by tím úřad překročil zákon. ERÚ podporu vypsal až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. 

Situací v ERÚ se v pondělí měla zabývat vláda. Materiál ministerstva vnitra, který měl Vitáskovou převést pod služební zákon, ale ministři zatím neprojednají. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). "Není tady přítomen ministr průmyslu a obchodu, který by měl k té problematice také mnoho co říct. Já osobně se kloním k tomu, že pokud mluvíme o ERÚ jako o nezávislém orgánu, tak z logiky věci by ředitel tohoto úřadu neměl spadat pod služební zákon," uvedl Jurečka. Jan Mládek (ČSSD) se jednání vlády neúčastní, protože je na plánované návštěvě Íránu.

"Do 31. července 2017 jsou personální záležitosti ERÚ v kompetenci paní předsedkyně. Bohužel," uvedl později ve vyjádření Mládek. Právě na konci července příštího roku končí Vitáskové současné funkční období. 

Od začátku letošního roku je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Poslanci totiž nestihli schválit novelu energetického zákona, podle níž by Vitásková skončila ve funkci až do konce příštího roku. Podle ministerstva vnitra tak šéfka ERÚ od začátku roku patří pod služební zákon, což měla v pondělí potvrdit vláda.

Vitásková přesun pod služební zákon odmítá. V pátek řekla, že služební slib nesloží.

"ERÚ musí být nezávislý. Pokud by vláda nebo někdo jiný měl převzít kompetence, tak je otázkou, do jaké se dostaneme pozice vůči Evropské unii," řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).