Zhruba 14 milionům lidí v jižní Africe hrozí hlad kvůli suchu, které zhoršuje klimatický fenomén El Niňo.

Oznámili to v pondělí podle agentury Reuters zástupci Světového programu pro výživu (WFP), který spadá pod OSN.

Nejhůře postiženou zemí je podle nich Malawi, kde může nedostatkem jídla trpět až 2,8 milionu lidí, tedy 16 procent populace.

Dalšími nejvíce ohroženými státy jsou ostrovní Madagaskar, kde se hlad může týkat až 1,9 milionu lidí, a Zimbabwe (1,5 milionu lidí).

Klimatický jev El Niňo je často spojován s vysokými srážkami v některých oblastech Země a vytrvalým suchem v jiných regionech. Silné projevy tohoto jevu způsobují hospodářské problémy zemím, které jsou výrazně závislé na zemědělství. V Africe se El Niňo většinou projevuje tak, že na jih kontinentu přinese sucho a na východ deště.

"Jedním ze zvláště znepokojivých příznaků potravinové zranitelnosti jižní Afriky je alarmující počet chronicky podvyživených lidí. Zpomalený růst u dětí na Madagaskaru, v Malawi, Mozambiku a Zambii je jedním z nejhorších na světě," uvádí WFP.

"V některých oblastech prší málo nebo vůbec a okno pro vypěstování obilovin se rychle zavírá nebo už se v některých zemích zavřelo. Vyhlídky jsou alarmující," napsali zástupci WFP.

Sucho postihlo většinu jižní Afriky, včetně kukuřičného pásma v Jihoafrické republice, která je nejrozvinutější ekonomikou kontinentu a zároveň největším producentem kukuřice.

Jihoafrická republika čelí největšímu suchu za desítky let, rok 2015 pro ni byl nejsušším od počátku meteorologických záznamů v roce 1904.

Jihoafrické úřady letos očekávají špatnou úrodu a předpokládají, že země bude muset dovézt až šest milionů tun kukuřice. To je zhruba polovina její spotřeby, uvedla agentura Reuters.

V zemích, jako je Malawi, pěstují kukuřici malí farmáři, často jen pro potřeby své rodiny. Většina jich je závislá na dešťových srážkách, protože zavlažovací systémy si nemohou dovolit.