Pražské stavební předpisy, které několik měsíců provází spory a bouřlivé diskuse, by do konce února měly získat notifikaci Evropské komise. Na středečním Žofínském fóru k rozvoji metropole to řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Proces schválení komisí podle ní postupuje bez problémů. V účinnost mají vejít letos.

Praha má vlastní stavební předpisy jako jediné město v zemi už více než 100 let. Předpisy jsou prováděcím ke stavebnímu zákonu a řídí se jimi výstavba ve městě. Na konci roku 2014 a v loňském roce se nové předpisy připravené tehdejším primátorem Tomáše Hudečkem staly politickým tématem, nad kterým se přela i pražská koalice.

Účinnost materiálu nakonec kvůli výtkám vloni v lednu na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. Radní po kompetenčním sporu mezi primátorkou a jejím tehdejším náměstkem Matějem Stropnickým (SZ/Trojkoalice) nakonec v říjnu schválili nové znění předpisů a poslali jej k připomínkování ministerstvu a následně ke schválení Evropské komusi.

Diskusi kolem předpisů vyvolala billboardová lobby, která nesouhlasila s regulací reklamy, kterou původní předpisy přinášely. Podle České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) metropole vlastní předpisy nepotřebuje. Stačí jí kvalitní celostátní norma s modifikací pro památkově chráněné objekty. Developeři oponují, že neexistence vlastních předpisů výstavbu zkomplikuje.