Finančník Petr Sisák spolu se svou pravou rukou, advokátem a insolvenčním správcem Ivo Halou, se podle policie snažili ovlivnit rozhodování soudkyně Marie Červinkové, aby neposílala Sisákovu předluženou chemičku Via Chem do úpadku, jak požadovali věřitelé. Červinková nakonec rozhodla tak, jak chtěli. Obviněna ale na rozdíl od Haly a Sisáka není.

V rozhovoru popírá, že by byla zmanipulovaná. "Odmítám, že bychom tady v Českých Budějovicích napomáhali nějakým zločinům," říká.

V textu obvinění policie píše, že Ivo Hala s Petrem Sisákem se snažili ovlivňovat dva českobudějovické soudce – vás a kolegu Miroslava Veselého. Hala vás podle policie navštěvoval a snažil se napovídat, že máte zamítnout insolvenční návrh na Sisákovu společnost Via Chem. To jste také nakonec udělala. Jak jste vnímala Halovo jednání? Ovlivňoval vás? 

Ovlivňování považuji za silné slovo. Ale podrobně bych se k tomu nerada vyjadřovala, protože k tomu určitě ještě budu něco říkat do policejního protokolu.

Jak se znáte s Petrem Sisákem a Ivo Halou?

Mohu říci, že pana Sisáka jsem v životě neviděla. A inženýr Hala je náš insolvenční správce, kterého mám v několika řízeních. Ale blíže se s ním neznám, netykáme si. Mám s ním vztah jako s kterýmkoliv jiným insolvenčním správcem.

Takže tlak z jeho strany jste necítila?

Tlak určitě ne.

Nosil vám dopředu napsané dokumenty s rozhodnutím, které mu vyhovovalo?

To už se mě ptáte na to, co píšou noviny, a k tomu se nesmím vyjadřovat, abych nemařila vyšetřování.

Ale o těch podkladech, které vám Hala nechával u svých spolupracovníků připravovat, se zmiňuje přímo policie v textu obvinění čtrnácti lidí, kteří jsou do kauzy namočeni.

Nezlobte se, ale musela jsem policii podepsat, že se k tomu nebudu vyjadřovat.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Vy už jste na policii vypovídala?

Na policii přímo ne. Ale detaily vám nebudu říkat.

Odposlouchávala policie vaši kancelář?

To nemohu vědět. Nikdo mi nic takového oficiálně dosud neřekl. Ale odposlouchávat vás mohou i přes mobilní telefon.

Radila jste se s Ivo Halou, co napsat do usnesení o insolvencích?

Stále se oklikou snažíte dostat k informacím, které vám nemohu říkat. Já bych vám i ráda odpověděla, protože na tom nevidím nic špatného, ale skutečně nemohu.

Nemáte tedy pocit, že by vás pan Hala ovlivňoval?

Nikdy jsem nerozhodla proti svému svědomí a nikdy jsem nevzala žádný úplatek. Obecně máte vždycky dvě možnosti: dát palec nahoru, nebo dolů. Každá z těchto variant závisí na konkrétních zjištěných skutečnostech. Rozhodně ale odmítám, že bychom tady v Českých Budějovicích napomáhali nějakým zločinům. To tedy ne.