Prezident Miloš Zeman má připravený návrh mezinárodní smlouvy, podle níž by děti s českým občanstvím byly v Norsku vydávány svým rodičům. Chce tak řešit případy dětí odebíraných rodičům norskou sociální službou Barnevernet. Prezident to v neděli řekl v pořadu Partie televize Prima.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si nedokáže představit, jak by Zemanův návrh mohl pomoct s řešením odebírání českých dětí v Norsku. Sjednání mezinárodních smluv v komplikovaných případech trvá minimálně několik let, upozornil.

Zeman uvedl, že vychází z „tvůrčího vnímání“ ústavy, podle kterého prezident může sjednávat mezinárodní smlouvy, nikoli je jen ratifikovat. „Tato smlouva by všechno toto měla ošetřit, neměla by samozřejmě zasahovat do vnitřních záležitostí norského království, ale na druhé straně by měla chránit české občany bez ohledu na jejich věk,“ řekl Zeman.

Uvedl, že za návrh vděčí jedné politické straně a chce ho nejprve projednat s českými orgány. Vůči Norsku a jeho sociální službě jsou podle prezidenta kvůli případům odebraných dětí s českým občanstvím nutná „drastičtější opatření“. „Když to nejde silou, jde to ještě větší silou,“ zmínil severomoravské přísloví.

Inspirací pro návrh česko-norské smlouvy byl dopis, který Zemanovi počátkem týdne poslal europoslanec Petr Mach (Strana svobodných občanů), uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Mach v dopise Zemana prosí, aby sjednání smlouvy na základě prezidentské pravomoci sám zahájil nebo jej přenesl na ministerstvo zahraničí, které o možnosti sjednat takovou smlouvu informoval v jiném dopise.

Vedle mezinárodní smlouvy by Zeman rád na Norsko apeloval výzvami schválenými ve sněmovně nebo Senátu, které by skandinávskou zemi upozornily, že česká republika využije všechny právní možnosti, aby chránila své občany. Podle prezidenta může intervenovat také vláda u agentur OSN pro lidská práva, v Evropském parlamentu a Radě Evropy.

Pomoc české vlády rodičům dětí odebíraných v Norsku je podle Zemana nedostatečná, maximálně se uvažuje, že by se připojila jako vedlejší účastník jednání u Evropského soudu pro lidská práva. Prezident očekává, že bude jednat s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) o odvolání velvyslance z Norska na konzultace, tak aby pak předkládal v Norsku v případech odebraných českých dětí podněty a protesty.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V médiích byly dosud zveřejněny dva případy, kdy Barnevernet odebral děti s českým občanstvím z péče biologických rodičů. Bratry Michalákovy odebrala norská sociálka matce Evě v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Vášně budí i kauza devítiměsíčního děvčátka, které norská sociálka odebrala české matce a norskému otci před pár týdny. Podle poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové, která se problémem zabývá, jsou podobné případy českých dětí v Norsku tři. Odebrání dětí v Norsku řeší i slovenská matka či rumunská rodina.

Časopis Týden ve svém pondělním vydání upozornil na další případ dítěte v Norsku, které Barnevernet odebral, ale po náročném vyjednávání v létě zase vrátil rodičům. Jedním z nich je Čech, druhým další cizinec, řekl týdeníku bez dalšího upřesnění ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. S rodiči se podle něj uzavřela dohoda o péči o dítě, která se monitoruje. „Barnevernet byl velmi vstřícný,“ uvedl Kapitán.