Prezident Miloš Zeman při pondělním setkání s občany řekl, že jedna z možností, jak se zbavit premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), je kalašnikov. Jeho ostré prohlášení už kritizovali někteří politici.

Mluvčí hlavy státu tvrdí, že to Zeman nemyslel osobně. Jeho ostrý "bonmot" už kritizovali někteří politici. Ministr vnitra Milan Chovanec to označil za nevkusný žert.

Zeman se výroku dopustil při diskusi na mítinku v Tišnově v Jihomoravském kraji. Na dotaz jedné z divaček, jak je možné se zbavit premiéra Sobotky, prohlásil: "Demokratická možnost je jen jedna, tou jsou svobodné volby. Nedemokratickou možností je kalašnikov," řekl podle serveru Novinky.cz.

Na prezidentova slova už reagoval i Bohuslav Sobotka: "Tyto výroky prezidenta pokládám za hloupé, zbytečné a nebudu na ně v této zcela nepatřičné rovině reagovat. Trvám na tom, že vztahy premiéra a prezidenta mají být profesionální a v zájmu dobrého fungování státu k nim takto budu i nadále přistupovat," napsal premiér na svém facebookovém profilu. Podle něj se Česko po Zemanově prohlášení stalo pravděpodobně jedinou zemí v civilizovaném světě, kde prezident veřejně vyzývá k zabití předsedy vlády.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček Aktuálně.cz řekl, že Zeman svůj výrok nemyslel "osobně". "Je to pouhé konstatování," reagoval na dotaz. "Nicméně pan prezident nemyslel ten výrok nijak osobně, to platí pro kteréhokoli politika a my žijeme v demokratickém státě. A to znamená, že u nás nedemokratické metody nepřipadají vůbec v úvahu," dodal Ovčáček.

"Pan prezident je bytostný demokrat, a proto lidem doporučuje tu první část prohlášení. Stále dokola opakuje, že je potřeba chodit k volbám, a proto je důležitá ta první část prezidentova vyjádření," vysvětloval Zemanův výrok mluvčí.

S kritikou se ozval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). "Nevkusné žerty o použití zbraní vůči představitelům státu jen přilévají olej do ohně," napsal Chovanec na Twitteru. Do Zemana se opřel i předseda TOP 09Miroslav Kalousek: "Vpravdě státnická rada. Zvlášť teď, v době hysterických bojůvek, které si hrají na 'vlasteneckou domobranu', k nezaplacení," napsal na Facebook.

"Po podpoře extremismu a fašizace společnosti Zeman veřejně připouští atentát na předsedu vlády. Má meze, za které není ochoten zajít?" ptal se na Facebooku v reakci ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Zemanův žert s kalašnikovem odmítli také předseda Senátu Milan Štech (ČSSD) a předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). "Jsme přesvědčeni, že podobné výroky ústavních činitelů, jakkoli snad myšlené a řečené v nadsázce, jsou zcela nepřijatelné a nevhodné", uvedli v prohlášení. Podle jejich názoru je hlavním úkolem představitelů státu naopak bránit šíření chaosu a strachu.

K výroku se vyjádřil i vicepremiér Andrej Babiš (ANO). "Není to samozřejmě vhodné, myslím ale, že se jednalo pouze o nevydařený bonmot," uvedl. Šéf ODS Petr Fiala má Zemanova slova za nevkusná a nehodná hlavy státu. Je podle něj únavné komentovat každý nepovedený bonmot prezidenta, který si prý dělá co chce. Nejmírnější byl předseda lidovců Pavel Bělobrádek - uvedl, že se některé bonmoty nepovedou a že to zná z vlastní zkušenosti.

Ve věci padlo také první trestní oznámení, které v úterý podal Zdeněk Šarapatka. Ten v minulosti vedl premiérský kabinet Miloše Zemana a Stanislava Grosse. "Přestože se pracovníci Kanceláře republiky dodatečně snaží výrok bagatelizovat poukazem na prezidentův "drobný bonmot", vzbuzuje jeho obsah zcela reálné podezření na spáchání trestného činu," píše se v trestním oznámení, které Šarapka zveřejnil také na své facebookové stránce.

Zeman má se Sobotkou názorové střety dlouhodobě. Zastávají například odlišné názory týkající se přijímání uprchlíků. Neshodnou se ani v pohledu na současnou kauzu údajného odebrání českého dítěte v Norsku.