Pravidla pro legální držitele střelných zbraní se možná o něco zpřísní. Vládní novela o zbraních a střelivu, kterou v čtvrtečním úvodním kole podpořila sněmovna, by zkrátila platnost zbrojního průkazu z deseti na pět let, dala lékařům právo nahlížet do registru zbraní a zvýšila by pravomoci policie. Debatu mezi poslanci vyvolalo zejména omezení platnosti průkazu. Norma, která také zpřísní nakládání s municí, míří k posouzení do bezpečnostního, branného a ústavně-právního výboru.

Kabinet předlohou reaguje na předloňské výbuchy muničních skladů ve Vrběticích a tragédii v Uherském Brodě, při níž střelec zabil v restauraci osm lidí a nakonec i sebe. Proti úpravě nakládání s municí poslanci námitky na rozdíl od změn v držení zbraní neměli.

"Účelem novely není postihovat řádné občany, kteří si v rámci platné legislativy opatří zbraň. Stále si myslíme, že je potřeba primárně bojovat proti zbraním nelegálním," zdůraznil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Rovněž podle zpravodaje Romana Váni (ČSSD) se nejedná o omezování legálních držitelů zbraní, ale o upřesnění a vylepšení nynějšího, podle něho kvalitního zákona.

Proti zkrácení platnosti zbrojního průkazu ale vystoupili Antonín Seďa, Jiří Koskuba (oba ČSSD) a Jana Černochová (ODS). Seďa soudí, že opatření nemá smysl, když v minulosti byla platnost průkazů naopak prodloužena kvůli snížení administrativy. "My pro zkrácení lhůty rozhodně nebudeme," zdůraznila za ODS Černochová. Koskuba podotkl, že na počet legálních držitelů zbraní je v Česku "malérů" velmi málo. V debatě několikrát zazněla možnost platnost průkazu nezkracovat, ale ponechat v novele pětiletý cyklus zdravotních prohlídek. Praktičtí lékaři by při nich určovali i to, zda jsou potřebná další vyšetření, například psychotesty.

Chovanec uvedl, že zkrácení platnosti průkazu vzešlo z debat odborníků, její prodloužení v minulosti prý označili za krok špatným směrem.

Novela také zajišťuje lékařům přístup do centrálního registru zbraní, aby věděli, jestli jejich pacient vlastní zbrojní průkaz. Další změna se týká například lidí, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moct určit, jaký lékař poskytne posudek kvůli zbrojnímu průkazu.

Předloha rozšíří oprávnění policie v odůvodněných případech zadržet zbraň, střelivo nebo munici přímo v obydlí jejich majitele. Černochová namítala, že ustanovení by mohlo být protiústavní. "Policista bude muset unést důvody, proč tam vstupuje, před Generální inspekcí bezpečnostních sborů," zdůraznil ministr. Připustil ale, že předlohu by bylo možné doplnit i tak, aby policie musela mít svolení soudu.

Novela rovněž stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.