Městská státní zástupkyně v Praze Jana Hercegová k pátku rezignovala na svou funkci. Končí i její náměstkyně pro trestní řízení Ivona Horská a náměstkyně pro přezkumnou a dohledovou činnost Dita Havlínová. Sdělila to Hercegová a dodala, že ona i její podřízené chtějí umožnit personální obměnu. Na státním zastupitelství zůstanou jako řadové žalobkyně.

Hercegová podala rezignaci ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi (ANO).

"Funkci městské státní zástupkyně v Praze, která je extrémně náročná a exponovaná, vykonávám devátým rokem. Podle mého názoru je to doba, kdy by již vždy mělo dojít k obměně v obsazení funkce krajského státního zástupce tak, aby nedošlo ke stagnaci v činnosti takového státního zastupitelství," uvedla v tiskovém prohlášení.

Hercegová doplnila, že vždy se veřejně vyjadřovala pro to, aby vedoucí státní zástupci měli funkční období.

Na její krok zareagovala i vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Dnešní rozhodnutí městské státní zástupkyně a jejích náměstkyň považuji za projev odpovědnosti vůči soustavě státního zastupitelství,“ uvedla k rezignaci.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman sdělil, že rozhodnutí Hercegové respektuje. "Pozice městského státního zástupce v Praze není jednoduchá, je to poměrně vytížené státní zastupitelství, kam často dopadají velice závažné kauzy. Z toho důvodu bych chtěl paní doktorce poděkovat za její práci a popřát hodně zdaru do dalšího profesního života," uvedl.

Hercegová v minulosti podle médií čelila podezřením, že mařila vyšetřování některých kauz. Právo předloni v létě napsalo, že detektivové z protimafiánského útvaru ji podezírají, že podobně jako někdejší náměstek vrchního žalobce v metropoli Libor Grygárek kryla podnikatele Romana Janouška.

V roce 2011 Hercegová podle Respektu nabádala svou podřízenou, aby se nesnažila vyšetřit podezření z korupce na Státním fondu životního prostředí (SFŽP).