Sněmovna by měla hlasovat o zavedení elektronické evidence tržeb ve středu 10. února v 11:00. Prosadila to v dolní komoře na návrh předsedy klubu ANO Jaroslava Faltýnka vládní koalice, podle představitelů pravicové opozice TOP 09 a ODS protizákonně.

Poslanci těchto stran se rozhodování o Faltýnkově návrhu na protest neúčastnili, přidala se k nim i většina frakce Úsvitu. Do rána 10. února v pátek poslanci mimořádnou schůzi ke schvalování evidence tržeb po dalších pěti hodinách diskuse přerušili.

"Pokud koalice násilně prosadí zákon, který poškodí statisíce slušných a pracovitých lidí, obrátíme se na Ústavní soud," uvedl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Spor se vedl o to, zda Faltýnek mohl navrhnout pevné hlasování o zákonu jako procedurální návrh. "Nejde o procedurální návrh v mezích zákona," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Spolu se Stanjurou vyzýval předsedajícího Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby hlasování o něm neumožnil. "Jsem přesvědčen, že jednám v souladu s jednacím řádem," opáčil Bartošek.

Později novinářům řekl, že postup konzultoval a že sněmovna se může jako suverén usnést na tom, který den bude o zákonu hlasovat. "Opozice je momentálně vzteklá z toho, že jsme našli recept na jejich obstrukce," soudí místopředseda sněmovny Bartošek.

"Nejde o procedurální návrh v mezích zákona," řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Spolu se Stanjurou vyzýval předsedajícího Jana Bartoška (KDU-ČSL), aby hlasování o něm neumožnil. "Jsem přesvědčen, že jednám v souladu s jednacím řádem," opáčil Bartošek.

Pravici se předtím nepodařilo prosadit jeho odvolání z pozice předsedajícího, námitku proti Bartoškově posudku ani návrh, aby sněmovna o zákonu hlasovala až po řádném skončení rozpravy v nynějším závěrečném čtení normy.

"Pokud je vyčerpaná diskuse, tak to není nic, co by nebylo možné," řekl k rozhodnutí dolní komory místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Přítomní komunističtí poslanci hlasovali proti Faltýnkově návrhu.

Koalice už před týdnem prosadila omezení řečnické doby poslanců, kteří se řádně hlásí do debaty, nejvýše na dvakrát deset minut. V době hlasování o Faltýnkově návrhu byly v rozpravě přihlášeny dvě desítky poslanců, následně jejich počet vzrostl na 35. Ve dvou hodinách, které by měly 10. února do hlasování ještě zbývat, se na všechny nedostane.

Kalousek po hlasování o Faltýnkově návrhu označil postup KDU-ČSL za pokrytectví. "Vy jste jen připustili nemravnost pro svá vlastní koryta," prohlásil. "Zaplať pánbůh už jste bývalým členem KDU-ČSL i bývalým předsedou," reagoval na Kalouskova slova ministr zemědělství a místopředseda lidovců Marian Jurečka. Lidová strana podle něho nese důsledky Kalouskova působení do současnosti.

Jurečka také řekl, že podle autorů jednacího řádu, což je zákon, se při jeho tvorbě nepočítalo s obecnou diskusí v závěrečném schvalování zákonů. Dlouholetý poslanec Marek Benda (ODS) to připustil, praxe se ale podle něho změnila a rozprava se ve třetím čtení vede od roku 1997.

Pátek se opět nesl ve znamení kritiky zákona ze strany pravice. Její poslanci mluvili třeba o zvýšení administrativy a dalších nákladech pro podnikatele a o diskriminaci. Diskutovalo se i o počtech argumentů proti předloze. Podle Martina Komárka (ANO) je jich 30 a stále se opakují. "Já si myslím, že 30 argumentů proti je, myslím, docela dost. Někdy stačí jeden," podotkl Michal Kučera (TOP 09).

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) evidenci tržeb opět hájil. Vláda tvrdí, že omezí šedou ekonomiku a narovná podnikatelské prostředí, Babiš si od ní slibuje vyšší výběr daní o 18 miliard korun ročně.

Poslanci dosud strávili nad závěrečným schvalováním předlohy celkem více než 23 hodin.