V Česku bylo ke konci loňského roku 292 022 držitelů zbrojních průkazů, kteří měli v registrech policie 806 895 zbraní. Proti roku 2014 se jejich počet snížil o 261. Počet majitelů zbrojních průkazů posledních pět let trvale klesá. V roce 2011 mělo zbrojní průkaz 311 667 lidí.

Za posledních pět let v tuzemsku klesl počet držitelů zbrojních průkazů o 19 645. "Počet držitelů zbrojních průkazů klesá několik let pravděpodobně z důvodu, že držitelé nesplnili některou z podmínek stanovenou zákonem pro držení střelné zbraně," uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Počet zbraní mezi lidmi se naopak zvyšuje. V roce 2011 jich majitelé zbrojních průkazů měli 706 900, na konci loňského roku o 99 995 více. Podle Bocána se počet zbraní zvyšuje kvůli registraci nových. "Pouze zlomek těchto registrovaných zbraní lidé znehodnocují. Střelné zbraně nepodléhají zkáze takovým způsobem jako jiné spotřební zboží," dodal.

V Česku se loni hovořilo o zbraních a zbrojních průkazech v souvislosti s útokem střelce v Uherském Brodu, po kterém zemřelo osm lidí a pachatel. Ve středu 24. února uplyne rok od této tragédie.

Vláda v reakci na útok střelce schválila zpřísnění zákona o zbraních, který by měl zkrátit dobu platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, umožnit přístup lékařů do registru zbraní a zlepšit systém prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů. Majitelé zbraní by také měli projít lékařskou prohlídkou každých pět let, v plánu je rovněž zvětšení pravomoci policie. Zpřísnění zákona nyní projednává sněmovna.