Podle televize ORF odvolávající se na rakouské úřady se lavina, pod kterou v sobotu zahynulo pět českých lyžařů, uvolnila sama, Češi ji očividně nevyvolali. Stejnou informaci následně přinesla agentura APA, která citovala horskou policii. 

Policista Manuel Reindl podle APA uvedl, že z výslechů přeživších vyplynulo, že lavina se utrhla sama. S Reindlem hovořil i portál Lidovky.cz, kterému rovněž potvrdil, že nikdo z výpravy za neštěstí nenese vinu, neboť důvodem byly přírodní podmínky. 

Naopak horský záchranář Andreas Schwaiger, se kterým mluvila televize ORF, vidí na straně Čechů několik chyb. "Chybou podle mě byl vysoký stupeň lavinového nebezpečí, početná skupina a také to, že nedbali na varování místních horských vůdců, horské služby a samozřejmě i chataře," řekl Schwaiger.

Jedna sedmičlenná skupina freeriderů uvedla, že po úspěšném výstupu na Geier uslyšela hluk a viděla, jak se asi sto metrů od nich utrhla sněhová masa. Tato lavina, po které následovaly ještě dvě další, smetla 13 lyžařů, kteří na vrchol stále stoupali, uvedl Reindl. Sedm z nich, kteří se nacházeli ve volném prostoru, byli zcela zasypáni. Z této skupiny je všech pět obětí. Další část výpravy se nacházela u skály, čímž jim podle policisty výrazně vzrostly šance na přežití. Sedm lyžařů, kteří lavinu pozorovali z vrcholu, okamžitě přivolali pomoc a vydali se zasypané hledat. Na místo tragédie následně přijelo několik desítek záchranářů s pátracími psy a čtyřmi helikoptérami.

Pět lyžařů, kteří v sobotu v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. V neděli ráno to potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová. Českým diplomatům informaci poskytla rakouská policie. Tři zranění skialpinisté už byli propuštěni z nemocnice. Všech 12 Čechů, kteří neštěstí přežili, by se podle Valentové měli nejpozději v pondělí vrátit do Česka. Jedná se o největší tragédii českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let.

Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala 13 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo. Během soboty ještě nebylo stoprocentně jisté, zda lyžaři jsou Češi, až v neděli ráno to bylo definitivně potvrzeno.

České ministerstvo zahraničí na základě identifikace odpoledne upřesnilo, že oběti jsou muži ve věku od 34 do 38 let. "Státní zástupce uvolnil všech pět těl k převozu do České republiky," dodala Valentová. Úřady už kvůli repatriaci těl vyrozuměly rodinné příslušníky v Česku. S administrativními záležitostmi pomohou pozůstalým i pracovníci českých zastupitelských úřadů v Rakousku.

Přímo na místě řeší situaci Čechů konzul Daniel Žára, v tyrolském městě Wattens má Praha také honorární konzulát. Diplomaté v této chvíli pomáhají hlavně v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi. Okolnosti neštěstí podle Valentová řeší rakouská policie.

Organizátor výpravy: Nebezpečí jsme nepodcenili

Podle jednoho z organizátorů výpravy skupina nebezpečí nepodcenila. Uvedl, že lavinová předpověď vyvěšená v chatě uváděla, že do nadmořské výšky 2300 metrů byl vyhlášen druhý stupeň lavinového nebezpečí a nad touto výškou třetí. Podle jeho informací se v době laviny skupina pohybovala právě kolem 2300 metrů výšky.

"Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách," řekl Kaleta. "V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři. Je to takový stupeň lavinového nebezpečí, kdy jen trochu zkušená skupina je schopna se relativně bezpečně v takovém terénu pohybovat," dodal.

"Lidé z naší skupiny měli všichni lavinové vybavení, což je sonda, lopatka a pípák (lavinový vyhledávač), měli lavinové batohy. Z hlediska prevence nemohli nic víc dělat," konstatoval Kaleta. "Při cestě vzhůru provedli tři kompresní testy, aby zjistili aktuální stabilitu v daném místě." Kaletova slova o dobré výbavě lyžařů potvrdil i horský policista Manuel Reindl. "Všichni měli patřičné vybavení, lopatu, sondu, lavinové vyhledávače. Jen někteří z nich neměli batohy s airbagem," citoval Reindla portál Lidovky.cz. 

Reindl rovněž upřesnil počet Čechů, kteří se výpravy účastnili. Celkem jich bylo dvacet ve věku 30 až 59 let, pod lavinou se zcela či částečně ocitlo třináct z nich, uvedla APA.

Horský policista také hovořil o dvou zraněných, 36leté ženě a 30letém muži. Oba prý utrpěli lehká zranění kolene. České ministerstvo zahraničí nicméně eviduje tři zraněné, všichni již nemocnici opustili.

Konzul Daniel Žára v neděli před odjezdem do Wattensu řekl, že rakouská strana zatím oběti neštěstí neidentifikovala, tyto údaje budou k dispozici během dnešního dne. Zranění, kteří byli ambulantně ošetřeni, zamíří domů, případně se o ně postarají jejich rodiny.

Žára nemá informace, zda se skupina českých lyžařů v kritické době pohybovala v zóně vysokého lavinového nebezpečí. "To je věcí policie, vše je ve stadiu vyšetřování, bližší informace nám zatím neposkytli," uvedl český konzul.

Podle rakouských médií byli Češi před hrozbou lavin osobně varováni. O vysokém nebezpečí lavin v Tyrolsku hovořil i český velvyslanec v Rakousku v České televizi.

Poslední srovnatelná tragédie Čechů v horách se stala 2. května 2009 v Ötztalských Alpách. Lavina 2. května 2009 zavalila skupinu pěti Čechů a jednoho Slováka přibližně 500 metrů pod vrcholem hory Schalfkogel. Záchranáři se k nim kvůli špatnému počasí dostali až další den. Mužům pod sněhem už nemohli pomoci.