Pravicové opoziční strany TOP 09 a ODS ostře kritizují chování vlády kvůli únikům informací z jednání Bezpečnostní rady státu.

"Čeští občané dnes už nejsou v bezpečí. Česká vláda bohužel jedná s teroristy, a dokonce to nedokáže udržet v tajnosti," prohlásil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Je to naprosto skandální záležitost, zjevně tady selhává vláda a lidé, kteří se mají starat o bezpečnost. Musí být z toho vyvozena osobní odpovědnost," přidal se také předseda ODS Petr Fiala, podle kterého jsou v nebezpečí všichni Češi, kteří vyjíždějí do zahraničí.

Kauza Fajád přehledně: Kdo jsou propuštění muži? Překupníci zbraní, obvinění i z napojení na teroristy - čtěte ZDE

Fiala zároveň prohlásil, že premiér Bohuslav Sobotka by měl odvolat ministra obrany Martina Stropnického. "Zjevně unikají informace z Bezpečnostní rady státu, to nemůžeme přejít. Jestliže lidé, kteří rozhodují o bezpečnosti naší země, neumí držet jazyk za zuby, tak tam nemají co dělat," uvedl Fiala.

Úniky prošetří NBÚ

Možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva se bude zabývat Národní bezpečnostní úřad. Informaci serveru Echo24.cz potvrdil ČTK mluvčí úřadu Radek Holý. K prošetření dal podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) podnět Úřad vlády kvůli možným únikům v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Podle Holého úřad obdržel podnět v pondělí. "Budeme se jím zabývat, stejně jako všemi podněty podobného typu. Více informací zpravidla neposkytujeme," uvedl Holý v textové zprávě.

Premiér Sobotka o tom, že se Úřad vlády obrátil na příslušné orgány, informoval po pondělním jednání vlády. "Podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena," uvedl Sobotka.

Úřad v případě žádného podnětu nemůže komentovat, v jakém časovém horizontu by se s ním mohl vypořádat. "Výstupem může být celá škála věcí, od toho, že se nic nezjistí, že k tomu vůbec nedošlo, až po to, že může dojít až k trestnému činu," řekl Holý.

Výkupné za unesené dívky

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

Na veřejnost se v posledních dnech dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v rozhovoru potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Vedle premiéra jsou členy oba vicepremiérové, ministr vnitra, obrany, zahraničí, zdravotnictví, zemědělství, dopravy, průmyslu a životního prostředí. Dalšími stálými účastníky jsou vedoucí úřadu vlády, předseda Správy státních hmotných rezerv a guvernér České národní banky. V předsednictvu rady jsou premiér, dvojice vicepremiérů a ministři vnitra, obrany a zahraničí.

NBÚ podle zákona o ochraně utajovaných informací může ukládat sankce za porušení povinností při nakládání s utajovanými informacemi v případě, že se jedná o přestupek či správní delikt. V případě podezření ze spáchání trestného činu by věc prošetřovaly orgány činné v trestním řízení.