Prezident Miloš Zeman během úterní debaty s občany na Plzeňsku řekl, že udělil první milost. Podrobnosti nechtěl sdělit, údajně se ale jedná o nemocného vězně, který nespáchal závažný čin. Milost podle svých slov udělil v minulých dnech.

Podle mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka sdělí podrobnosti ve středu během tiskové konference. Ta proběhne ve Zbiroze na Rokycansku, kde Zeman ukončí svou třídenní návštěvu Plzeňského kraje.

Zeman přitom před svým zvolením do funkce prohlašoval, že nebude milosti kromě výjimečných případů udílet. Podle informací serveru Aktuálně odeslalo ministerstvo spravedlnosti prezidentu Zemanovi během letošního ledna ještě jednu žádost o milost. O té ale zatím rozhodnuto nebylo. "Očekávám, že tak bude učiněno v průběhu měsíce února," řekl Ovčáček.

Zemanovi porevoluční předchůdci na Pražském hradě Václav Havel a Václav Klaus udělili mezi roky 1993 a 2013 téměř 1700 milostí, ať už šlo o prominutí či změnu trestu nebo zastavení trestního stíhání. Zhruba tři čtvrtiny z nich připadly na úřadování Václava Havla. Ten za deset let svého úřadu udělil dohromady 1247 milostí.

Václav Klaus udělil během rovněž desetiletého úřadování na Pražském hradě individuální milost celkem 412 lidem. O málo více jich bylo během prvního pětiletého mandátu, kdy prominul trest 218 lidem, během druhého sáhnul ke stejnému kroku ve 194 případech.

Václav Havel uděloval milosti také jako federální prezident, celkem jich bylo 601. Pro srovnání - poslední komunistický prezident Gustáv Husák udělil jen v roce 1988 dokonce 2028 milostí.