Registrační střediska pro běžence, takzvané hotspoty, by podle českého vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) měly vznikat mimo Evropskou unii. Hlavní hotspoty by měly být v Turecku, je přesvědčen. Řekl to novinářům cestou do Haagu, kde ve čtvrtek asi hodinu jednal s nizozemským premiérem Markem Ruttem. Vyjádřil také přesvědčení, že Řecko by nemělo být součástí schengenského systému. Ochranu vnějších hranic tohoto prostoru podle Babiše nezvládá.

"Já bych ty hotspoty měl osobně radši mimo Evropu," uvedl Babiš. "Myslím si, že hlavní hotspot, takový Ellis Island, má být Turecko, tam se má dělat ta selekce," poznamenal v narážce na ostrov u newyorského Manhattanu, přes který v minulosti do Spojených států přišly miliony uprchlíků. Po setkání a Ruttem hovořil i o možnosti, že by se takovým místem stal řecký ostrov Lesbos ležící nedaleko Turecka.

Střežení evropských hranic by podle Babiše měl centrálně řídit Brusel. "Myslíme si, že zodpovědnost a kompetenci by měla převzít centrálně Evropská unie," konstatoval Babiš. Odpovědnost za ostrahu hranic by měla EU podle Babiše převzít od států jako Řecko a Itálie, "které za to dostávají peníze a v podstatě selhaly".

Právě Řecko, kterým do Evropské unie proudí velká část uprchlíků, je častým terčem kritiky. "Když se podíváte na mapu, tak Řecko tam nemá co dělat, protože okolní státy nejsou v Schengenu," odpověděl dnes český ministr financí na otázku, jestli by Řecko mělo v schengenském prostoru zůstat. Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) mluvil opakovaně o tom, že by Evropa měla uvažovat o záložní hraniční linii na úrovni Bulharska a Makedonie. Podle Babiše by V4 měla tuto iniciativu přenést i do Bruselu.

"Každá myšlenka, každý návrh je vítaný," uvedl po schůzce nizozemský premiér Rutte. O tom, jestli má, nebo nemá být Řecko nadále součástí Schengenu ale nyní podle něj nemá smysl diskutovat. Je třeba pracovat jak s Řeckem, tak Tureckem na omezení přílivu uprchlíků.

Oba politici ve přivítali čtvrteční rozhodnutí NATO pomoci s bojem proti pašerákům v Egejském moři. Babiš o využití sil Severoatlantické aliance mluvil už v minulosti.

Pokud by hlavní hotspot v Turecku nefungoval, je podle Babiše jednou z alternativ i zeď podobná té, která odděluje Spojené státy a Mexiko. Právě Turecko, které hostí asi 2,5 milionu syrských uprchlíků, dnes pohrozilo Evropské unii, že by "mohl přijít okamžik, kdy země otevře migrantům brány do Evropy".

Migrace byla hlavním tématem čtvrtečního jednání Babiše s premiérem Nizozemska, které v tomto pololetí předsedá Evropské unii. Původně chtěl Babiš diskutovat také o českých problémech s výstavbou důležitých dopravních staveb, nakonec o nich ale nejednali. S jedním z nizozemských státních tajemníků se ale domluvil na výměně zkušeností týkajících se boje proti podvodům s DPH.

Na čtvrteční zahraniční cestu neměl ministr financí zvláštní mandát vlády, do Nizozemska jel jako reprezentant svého hnutí ANO, které je stejně jako Rutteho Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) členem liberální frakce v Evropském parlamentu.