Sněmovna v pátek nedokončila debatu o migrační krizi, diskuse by mohla pokračovat patrně až v březnu. Podle návrhu usnesení, který předložil předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola, by měla dolní komora podobně jako loni na podzim odmítnout stálý mechanismus pro přerozdělování uprchlíků mezi státy Evropské unie.

Návrh zdůrazňuje mimo jiné také nutnost zajištění kontroly vnější hranice unie a humanitární pomoc běžencům mimo území osmadvacítky. Někteří poslanci volali po tom, aby vláda informovala o konkrétních krocích k řešení migrační krize.

Přerušením diskuse o migraci, do níž se hlásily ještě dvě desítky poslanců, skončila nynější řádná schůze dolní komory. Další schůze se plánuje od začátku příštího měsíce.

Návrh usnesení je podle Miholy dílem vládních lidovců a sociálních demokratů a opoziční TOP 09. Sněmovna by v něm také označila dosavadní kroky české vlády k řešení přílivu běženců za odpovědné. Zároveň by ale "vyjádřila znepokojení" nad tím, že se unii ve spolupráci s dalšími zeměmi "nedaří migrační toky efektivně kontrolovat a zásadním způsobem omezit".

"Občané čekají nejen politické prohlášení, ale že se dozvědí konkrétnější kroky, které vláda připravuje," uvedl předseda klubu KSČM Pavel Kováčik. Miroslava Němcová z ODS soudí, že návrh hezkým jazykem neříká nic.

"Jsme možná nudní a fádní, ale principy naší politiky jsou jednoduché," reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Zmínil ochranu schengenské spolupráce, vznik funkčních migračních politik i snížení tlaku běženců na unii. Mluvil také například o zahajované námořní misi Severoatlantické aliance v Egejském moři, která bude podle Zaorálka monitorovací a lodě nebudou tahat čluny s uprchlíky zpět do Turecka.

Zaorálkovo vystoupení vyvolalo vlnu kritiky. Komunista Zdeněk Ondráček jej označil za impotentní a Marek Černoch (Úsvit) se tázal, proč Česko nechrání své hranice samo. Podle předsedy Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury unie nemá pro Česko žádné řešení.

Naopak místopředsedkyně TOP 09 Helena Lanšádlová varovala před nástupem nedemokratických stran. "Máme povinnost hledat společné evropské řešení," zdůraznila poslankyně, což ale neznamená, že TOP 09 je nekritická. Českým národním zájmem ale podle ní je zůstat součástí stabilní Evropské unie a Schengenu, jinak nastane ekonomický úpadek a začlenění Česka do vlivové sféry Ruska.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Mihola uvedl, že od podzimního usnesení sněmovny k migrační krizi se situace změnila k horšímu, hrozí nárůst migrační vlny. Varoval dokonce před narušením sociálního, politického i právního systému Evropy. Cílem je podle něho podpořit kabinet a dát silný mandát premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pro jednání v Evropské radě.

Návrhy pro sněmovnu představil ráno opoziční Úsvit.

Dolní komora by podle nich měla zavázat vládu k zavedení trvalé ochrany státní hranice a měla by vyjádřit nedůvěru dosavadní imigrační politice unie. Sněmovna by také měla podle Úsvitu označit za vydírání vyjádření tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Prezident pohrozil unii, že by "mohl přijít okamžik, kdy země otevře migrantům brány do Evropy". Konkrétních opatření k uzavření českých hranic se dožaduje po vládě také SPD. Poslanec ANO Bohuslav Chalupa vinil Úsvit a SPD z toho, že jen pořádají demonstrace a zneklidňují veřejnost.

Loni na podzim poslanci vedle odmítnutí myšlenky na zavedení trvalého mechanismu pro přerozdělování uprchlíků podpořili také opatření, jež povedou k lepší ochraně vnější hranice unie, navracení lidí bez práva na udělení azylu nebo zásahům proti pašerákům lidí.