Počet pokut, které loni udělila Česká obchodní inspekce (ČOI), se meziročně zvýšil o desetinu na 11 944. Celková hodnota udělených sankcí ale mírně klesla na 112 milionů korun, řekl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

"Při srovnání s rokem 2014 (10 876 pokut celkově za 116,8 milionu korun) jde o podobná čísla a nedošlo tak k žádnému mimořádnému nárůstu ani poklesu," uvedl Fröhlich.

ČOI loni například zjistila při kontrolách nejméně nekvalitních vzorků benzinu a nafty od roku 2001. Předpisům loni nevyhovělo pouze 32 vzorků z 2723 odebraných, tedy 1,2 procenta. Celkem nabylo v roce 2015 právní moci 51 pokut za téměř deset milionů korun, které pumpaři dostali.

Inspektoři také loni zjistili nedostatky ve více než polovině kontrolovaných autobazarů. Prodejcům ojetých aut uložili 83 pokut ve výši 1,7 milionu korun. Podrobnější údaje o výsledcích kontrol v dalších odvětvích ČOI zveřejní v dalších týdnech.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) loni uložila pravomocně pokuty za 140 milionů korun, což je o 40 procent více než v roce 2014. Zhruba tři čtvrtiny pokut dostali obchodníci za různé prohřešky při prodeji potravin.

"Zatímco v roce 2014 jsme uložili pravomocně pokuty celkem za necelých 100 milionů korun, tak loni už to bylo o 40 milionů korun víc," uvedl v lednu ústřední ředitel SZPI Martin Klanica. Obchodníkům inspekce v roce 2015 rozdala pokuty v hodnotě 105 milionů korun. Z toho osm obchodních řetězců dostalo pokuty za celkem 67 milionů korun a na ostatní maloobchodníky připadly sankce za 38 milionů korun.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce kontroluje bezpečnost zemědělských výrobků a potravin. Od roku 2015 také přípravu pokrmů v restauracích. Posuzuje i správnost značení potravin, aby například výrobci neklamali spotřebitele. Součástí kontrol je i zjišťování, zda výrobky nejsou prošlé a zda je jejich původ dohledatelný.

Státní veterinární správa zatím počty udělených pokut nezveřejnila. SVS dohlíží nad zdravím zvířat, aby nebyla týrána, kontroluje také nezávadnost potravin živočišného původu. Ochraňuje rovněž území ČR před zavlečením nebezpečných nákaz nebo jejich přenašečů.

ČOI kontroluje a dozoruje právnické a fyzické osoby, které prodávají zboží či poskytují služby na vnitřním trhu. Inspekce kontroluje např. to, jestli výrobky uváděné na trh jsou bezpečné, dodržování podmínek stanovených předpisy pro poskytování určitých služeb či zda jsou při sjednávání spotřebitelského úvěru dodržovány všechny povinnosti.