Útočník, který spáchal středeční krvavý atentát v Ankaře, byl identifikován jako osoba napojená na kurdské milice YPG. Řekl to ve čtvrtek turecký premiér Ahmet Davutoglu. Podle něj útok naplánovala turecká Strana kurdských pracujících (PKK). Nepřežilo ho 28 osob a na 60 lidí bylo zraněno.

Turecká armáda po atentátu v Ankaře útočí na kurdské oddíly v Sýrii a Iráku a podle premiéra v tom bude pokračovat. Při těchto armádních úderech zemřelo na 70 lidí. Syrští Kurdové rychle spoluúčast na útoku v Ankaře popřeli, avšak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na jejich vině trvá. Šéfové států a vlád členských zemí Evropské unie na čtvrtečním summitu v Bruselu odsoudili atentát v Ankaře.

"Teroristický útok spáchali členové teroristické organizace PKK v Turecku a jeden milicionář z YPG," řekl podle agentury AFP Davutoglu. Prohlásil, že útočníkem byl Syřan, "který se dostal ze Sýrie do Turecka". Podle vyšetřovatelů šlo o třiadvacetiletého Syřana. V souvislosti s útokem bylo zatčeno devět osob.

Turecký list Yeni Safak napsal ve čtvrtek jako první, že útočníkem byl Syřan a že byl identifikován pomocí otisků prstů, jež mu byly sejmuty při vstupu do Sýrie. Automobil použitý při útoku vybuchl poblíž sídla generálního štábu armády, parlamentu a vládních budov. Auto bylo rovněž podle Yeni Safak pronajato v západotureckém Izmiru asi před čtrnácti dny. Provládní list Sabah napsal, že útočník měl vazby na PKK. Ke středeční akci se zatím žádná organizace nepřihlásila.

Strana demokratické unie (PYD), která je politickou složkou syrských Kurdů, oznámila, že její ozbrojené křídlo, tedy YPG, nemá s ankarským útokem nic společného. "Popíráme jakoukoliv účast na tomto útoku. Tato obvinění jsou zjevně spojena s úmyslem zahájit intervenci do Sýrie," sdělil agentuře AFP šéf PYD Sálih Muslim.

Davutoglu prohlásil, že odpovědnost za atentát nese syrský režim, a varoval také Rusko coby spojence Damašku, aby nevyužívalo YPG v tažení proti Turecku.

Ankara už delší dobu hovoří o nutnosti zahájit také pozemní ofenzivu do Sýrie, má-li tamní válka skončit. Turecko ale nechce poslat vojáky samo, žádá o sestavení širší koalice.

Po premiérovi se vyslovil také Erdogan, který prohlásil, že Turecko dokáže spojitost YPG s PKK a že na vině syrských Kurdů trvá. "I když ti, kdo vedou PYD a PKK, tvrdí, že s útokem nemají nic společného, poznatky našeho ministerstva vnitra a tajných služeb ukazují, že to spáchali oni," řekl Erdogan.

V sedmi různých provincích bylo už podle něj zadrženo 14 lidí a zatýkání bude pokračovat. Vyšetřování "pomůže našim přátelům ve světě pochopit, jak těsné je propojení PYD a YPG s PKK," řekl. Spojené státy oceňují spolupráci syrských Kurdů v boji proti radikálům a na rozdíl od PKK neřadí PYD ani její ozbrojené křídlo k teroristickým organizacím.

Davutoglu také řekl, že Turecko bude dále útočit na pozice YPG v Sýrii. Turecká armáda bojuje přes hranici proti YPG a po středečním útoku zahájila nálety na pozice PKK v severním Iráku. Vojsko ve čtvrtek oznámilo, že při nich přišlo o život 60 až 70 členů PKK. Davutoglu prohlásil, že je mezi těmito oběťmi několik vysoce postavených členů PKK, protože nálety se soustředily na tábory PKK.

Z jihovýchodního Turecka, kde žijí hlavně Kurdové, ve čtvrtek přišla zpráva o explozi, při níž přišlo o život šest vojáků a jeden utrpěl těžká zranění. Bomba vybuchla u vojenského obrněného vozidla poblíž města Diyarbakir.

Nejvyšší představitelé zemí EU dnes na bruselském summitu vyjádřili soustrast rodinám a přátelům obětí středečního útoku v Ankaře. Zdůraznili, že "teroristické činy jsou vždy nepřijatelné, ať je činí kdokoli a kdekoli".

Ankarský atentát už ve středu odsoudila německá kancléřka Angela Merkelová a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, připojil se k nim také předseda české vlády Bohuslav Sobotka.