Na nutnosti snížit příliv běženců do Evropy se ve středu na společném jednání v Praze shodli premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a saský ministerský předseda Stanislaw Tillich. Oba se také vyslovili pro společné evropské řešení migrační krize.

Vedle migrace hovořili o vzájemném dopravním spojení nebo digitalizaci průmyslu. Oba politici se například dohodli na podpoře plánu na vybudování vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany.

"Přirozeně jsme se nevyhnuli také otázce migrace, shodli jsme se na tom, že potřebujeme společný evropský postup, který povede k tomu, že se podaří zregulovat silný migrační tlak," řekl na tiskové konferenci po jednání Sobotka. Je podle něj důležité klást důraz na rychlá opatření k posílení vnější schengenské hranice.

V případě, že se nepodaří snížit počet uprchlíků směřujících z Turecka do Řecka, navrhuje Česko i další země visegrádské čtyřky zavedení takzvaného plánu B, který spočívá v uzavření západobalkánské migrační trasy a důsledné ochraně řecko-makedonských a řecko-bulharských hranic.

Proti takovému plánu se zatím stavěla mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová. Tillich, který je členem stejné strany - Křesťanskodemokratické unie (CDU) - jako šéfka německé vlády, ve středu do Prahy přivezl právě pozdrav Merkelové. V současné době podle Tillicha Evropská unie potřebuje soudržnost a také uchování svobody a demokracie.

I proto se Tillich, který je také šéfem horní komory německého parlamentu, vyslovil pro důslednější sledování extremistických aktivit na internetu.

Právě v Sasku se objevují nezřídka rozsáhlé protesty proti migraci i výpady proti uprchlíkům. Naposledy o víkendu zatím neznámí pachatelé založili v saském Budyšíně požár v budově, z níž měla být ubytovna pro migranty. Kolem budovy zachvácené plameny se podle policie sešlo dvacet až třicet lidí, kteří požár provázeli potleskem a urážlivými poznámkami. Někteří z nich byli podnapilí a bránili hasičům v práci.

Demonstrace protiuprchlického hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), které vzniklo právě v Sasku, se nedávno poprvé uskutečnila i v Praze.

Rychlotrať do Drážďan

Oba politici se shodli i na podpoře výstavby vysokorychlostní železnice mezi Prahou a Drážďany. Sobotka to uvedl na svém Twitteru. O rychlotrati jednal s Tillichem také ministr dopravy Dan Ťok. V dubnu obě strany podepíšou základní dokumenty k projektu a zároveň by měla být představena i trasa, kudy by spojení mělo vést, uvedlo ve středu v tiskové zprávě české ministerstvo dopravy.

"Uvítali bychom zařazení tohoto projektu do spolkového plánu dopravních cest. V tomto ohledu máme podporu saské strany a věříme, že společně budeme schopni přesvědčit spolkovou úroveň o přínosnosti tohoto dopravního projektu pro 21. století," uvedl Ťok. Nová trať, na níž by kromě rychlovlaků mohly jezdit i nákladní vlaky, by výrazně ulehčila současnému železničnímu spojení vedenému podél Labe, které je již nyní na maximu své kapacity.

Kromě železničního spojení mezi Českem a Saskem byla na programu jednání problematika říčního spojení obou států, kde Česko dlouhodobě spoléhá na stavbu jezu v Děčíně. Ten by mohl zvýšit hladinu v příhraničním úseku řeky a umožnit tak celoroční splavnost pro říční nákladní lodě. Návrh výstavby plavebního stupně ale naráží na protesty ekologů, podle kterých půjde o nevratný zásah do ekosystému řeky.