V Česku se objevily první dva případy viru zika. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Výskyty viru zika byly potvrzeny u muže a ženy.

Jde o turisty, kteří se vrátili z rizikových oblastí. Muž pobýval na Martiniku, žena v Dominikánské republice. Žena není těhotná, takže nehrozí riziko pro plod. Oba měli chřipkové příznaky, léčí se ambulantně. Na čtvrteční tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Ministr mimo jiné doporučil necestovat do rizikových oblastí. "V případě viru zika se nejedná o šíření v rámci České republiky. Jde o zavlečenou nemoc z cizích zemí," dodal ministr.

Připomněl, že tento virus je nebezpečný pouze v těhotenství. "Pokud nejste těhotná žena nebo neplánujete těhotenství, tak se v podstatě projevuje jako chřipka," doplnil. Muži bude doporučeno, aby půl roku po onemocnění neměl nechráněný pohlavní styk. Dotaz bude vznesen i na to, zda jeho případná partnerka není těhotná. Po prodělané nemoci nebyly popsány žádné komplikace, u ženy tedy žádná další opatření po vyléčení nutná nebudou.

Bulovka eviduje podle primářky Hany Roháčové už více podezření na nákazu virem zika, testy ji potvrdily až u těchto dvou případů. Zájemců o testy přibývá, je víc i těch, kteří se radí o nebezpečích před cestou do rizikových zemí. Testy provádí národní referenční laboratoř v Ostravě, která má k dispozici potřebné vybavení.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli viru zika celosvětový stav nouze. Virus přenáší komár, který v Česku nežije. Nemoc se podobá chřipce, lék na ni není. Mezi lidmi se šíří zřejmě z matky na plod, možná i pohlavním stykem.

Vláda již dříve schválila, že v souvislosti s případným výskytem tohoto viru v Česku se nebudou přijímat žádná speciální opatření. Vzhledem k tomu, že se nepřenáší vzduchem jako chřipka, nebude se v ČR aktivovat systém pro zvládání vysoce nakažlivých nemocí.

Virus byl poprvé zaznamenán již v roce 1947 v Ugandě, aktuální nákaza se objevila loni na podzim v Brazílii. Později se rozšířila do dalších latinskoamerických zemí a následně i do Evropy.

Všichni pacienti se ale nakazili v Latinské Americe. Brazílie již odhalila 1,5 milionu případů onemocnění. Skutečný počet nakažených je nepochybně mnohem vyšší, protože 80 procent infikovaných nemá žádné příznaky.

U novorozenců v Brazílii již bylo odhaleno 4690 případů mikrocefalie, tedy nedostatečného vývoje mozku, na kterou více než 40 dětí zemřelo. Před vypuknutím šíření nákazy virem zika se přitom ročně objevovalo v průměru 163 případů mikrocefalie.

Profesor Pavel Calda z gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice ale v článku na webu www.actualgyn.com uvedl, že prudký nárůst počtu případů mohl být částečně způsoben tím, že i dřív se takové děti rodily, nevedla se ale důkladná evidence.

Naopak po zveřejnění hrozby se sleduje obvod hlavy u každého novorozence, nejsou přitom stanoveny parametry, jaké děti do postižené skupiny zařazovat.

Hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta ve středu oznámil, že základní informace o nákaze virem zika a postupu při podezření na ni dostala všechna zdravotnická zařízení v Česku.

Mluvčí cestovní kanceláře Fischer Jan Osúch sdělil, že ze zasažených zemí zůstává nadále Dominikánská republika jednou z nejpopulárnějších destinací. "Registrujeme pouze několik jednotlivých případů, kdy jsme těhotným ženám umožnili zdarma změnit destinaci. Podobně postupují i velké německé cestovní kanceláře," uvedl.