Po teroristickém útoku v pařížském koncertním sálu Bataclan změnil prezident Miloš Zeman názor na držení zbraní. Zatímco dříve byl přesvědčen, že je příliš riskantní snad jen s výjimkou myslivců, v pátek už ho neodmítá. uvedl to v pátek v závěru své návštěvy Libereckého kraje.

Při útoku v pařížském koncertním sálu Bataclan zavraždili loni v listopadu při rockovém koncertu teroristé 89 lidí. "Když v tom hudebním klubu vraždili, dva tři teroristé, maximálně čtyři, a zavraždili několik desítek osob, tak jsem si říkal, kdyby tam byl chlap, který umí zacházet s pistolí, protože se samopalem by ho asi nevzali, tak by to možná dopadlo trochu jinak," vysvětlil změnu svého postoje prezident.

Už Churchill podle Zemana říkal, že názory nemění jen idiot. "A já jsem svůj názor změnil na základě konkrétního faktu. Pokud povraždíte desítky lidí, pak možná toto držení zbraní by alespoň zmírnilo tyto vraždy," uvedl.

Pokud by podle něj samozřejmě ten člověk byl duševně příčetný a pokud by s tou pistolí opravdu uměl zacházet. "A pokud by se vůbec dostal dovnitř, protože by ho neodhalil detekční rám," dodal Zeman.

Evropská komise už několik dní po útoku představila plán na zpřísnění unijní směrnice o nabývání a držení zbraní. Soukromé osoby by vůbec neměly mít možnost vlastnit určité typy poloautomatických střelných zbraní, a to ani po deaktivaci, přísnější by podle ní komise měly být rovněž podmínky pro sběratele i obchod se znehodnocenými střelnými zbraněmi.

Někteří čeští politici následně návrh komise kritizovali. "Teroristé si přece nechodí žádat o zbrojní průkaz," uvedl tehdy například František Laudát z TOP 09.

V České republice bylo ke konci loňského roku 292 022 držitelů zbrojních průkazů, kteří měli v registrech policie 806 895 zbraní. Proti roku 2014 se jejich počet snížil o 261. Počet zbraní mezi lidmi se ale naopak zvyšuje. V roce 2011 jich majitelé zbrojních průkazů měli 706 900, na konci loňska téměř o sto tisíc více.

Sněmovna nyní projednává zpřísnění zákona, který by měl zkrátit dobu platnosti zbrojního průkazu z deseti na pět let, umožnit přístup lékařů do registru zbraní a zlepšit systém prověřování a vymáhání požadavků na zdravotní způsobilost držitelů zbrojních průkazů.