Praha investuje do roku 2019 do kamerového systému 87 milionů korun. Na svém úterním jednání o tom rozhodli pražští radní. V následujících deseti letech by se pak investice mohla vyšplhat až na miliardu.

Město musí investovat především do obnovy samotných kamer, kdy by analogové měly být nahrazeny digitálními. V plánu je i koupit program, který na záznamu rozezná obličeje a rozpozná podezřelé chování. Koncepci předložil radní Libor Hadrava (ANO), který je přesvědčený, že program na rozpoznávání obličejů bude potřeba hlavně kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě.

"Je to moderní program, který funguje už v několika světových metropolích," vysvětlil pro HN již dříve Hadrava, jenž v minulosti pracoval jako detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu na protiteroristickém odboru.

Vše ale musí ještě schválit pražští zastupitelé. Kdy přesně město začne peníze do systému investovat, proto zatím není jasné. Nyní je v ulicích města téměř tisícovka městských kamer, v celém systému bezpečnostních kamer jich je pak až 2000.

V letošním roce do systému město investuje 12 milionů, v dalších letech vždy po 25 milionech. V rámci investic spolkne nejvíce výměna analogových kamer za digitální, celkem pět milionů. Další čtyři miliony ročně budou stát servisní práce a opravy nad rámec servisní smlouvy, zhruba 2,5 milionu instalace nových kamer a dva miliony zapojení soukromých kamer do celopražského systému.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

V budoucnu se mají snížit náklady na provoz kamerového systému. Zatímco nyní vyjde ročně na 129 milionů korun, již v příštím roce by měl provoz stát 105 milionů. Se stejnou částkou Praha podle dokumentu počítá rovněž v letech 2018 a 2019.

Kamery se začaly v Praze objevovat v roce 1997 a v současné době jich je v systému města zhruba tisícovka. Další přibližně tisícovku kamer využívá a vlastní dopravní podnik a Technická správa komunikací. Nejvíce jich je nainstalováno na území Prahy 8, celkem 221. V centru města, v Praze 1, jich je 220. Na třetím místě je pak Praha 6 s 67 kamerami.