Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) připravena přijmout syrské uprchlíky přímo z Turecka. Mohla by tak naplnit část stávajících kvót určených pro přesun uprchlíků v rámci Evropské unie. Jejich navýšení Česko nadále odmítá. Sobotka, který očekává, že přesuny Syřanů z Turecka budou jen dočasné, to v úterý řekl novinářům.

Turecko navrhuje, aby země EU převzaly jednoho Syřana za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka a to ho pošle zpět na turecké území.

"Pokud jde o systém jeden za jednoho, je to samozřejmě věc, která bude jen dočasná, protože pro žádného Syřana nebude efektivní, aby platil pašerákům jenom za to, že se podívá na Lesbos a pak bude vrácen do Turecka," uvedl Sobotka.

Systém podle něj bude platit jen na začátku a pak se vyčerpá. Věří tomu, že je to mechanismus, který může výrazně zpomalit migrační tok.

"Tady nejde o žádné nové kvóty, o žádné nové systémy, tady jde o to, že se využijí stávající závazky. Myslím, že je to dokonce lepší, protože z Turecka se přesídlí Syřani," poznamenal s tím, že dnes se přesidlování vztahuje například i na Eritrejce.

"Místo toho, abychom třeba vzali 20 nebo 30 Syřanů z Řecka, vezmeme 20 nebo 30 Syřanů z Turecka. To je vlastně jediný rozdíl," podotkl také.

Opoziční ODS v tiskové zprávě označila plán za porážku ČR a vítězství Bruselu a jeho nesmyslných a nefunkčních kvót. V původně dohodnutých kvótách není podle předsedy strany Petra Fialy ani slovo o migrantech vracených z řeckých ostrovů do Turecka, proto je přijetím uprchlíků z Turecka nelze naplnit.

"Premiér se tedy aktivně podílel na porušení dosavadních unijních dohod a souhlasem s novým přemisťovacím mechanismem z Turecka překročil mandát, se kterým do Bruselu jel," uvedl Fiala.

S návrhem na výměnu "jeden za jednoho" přišlo Turecko na pondělním summitu se zeměmi Evropské unie v Bruselu.

Návrh Ankary počítá také s tím, že by Turecko na náklady osmadvacítky bralo zpět všechny migranty, kteří se od zatím nedohodnutého data nelegálním způsobem dostanou na řecké ostrovy, tedy na půdu EU.

Na summitu se také hovořilo o další možné finanční podpoře pro Turecko nad rámec tří miliard eur, které má země dostat letos a v příštím roce. Sobotka v úterý řekl, že částka na tyto dva roky už je pevná a zvyšovat se nebude. Osmadvacítka je podle něj ale připravena jednat o pokračování pomoci na další léta.

Česká republika se loni dobrovolně přihlásila k tomu, že na své území přemístí 1100 migrantů z Itálie a Řecka.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Povinnost přijmout dalších 1691 uprchlíků z dvojice jihoevropských zemí Česku stanovilo rozhodnutí evropských ministrů vnitra ze září 2015.

Toto rozhodnutí, proti němuž se vedle ČR postavily také Slovensko, Rumunsko nebo Maďarsko, určilo, že se v rámci EU celkem přesune 120 000 běženců.

Dalších zhruba 40 000 si země osmadvacítky mají rozdělit dobrovolně.