Ministerstvo spravedlnosti chce pravidelně přezkoumávat odbornou kvalitu soudních znalců a jejich posudků. Podle návrhu zákona, který by měl v příštích týdnech zamířit do připomínkového řízení, by tak špatní znalci mohli na základě posouzení odborné komise přijít o znalecké razítko. Ministr Robert Pelikán (ANO) to uvedl na středeční tiskové konferenci.

Oblast znalců je podle ministra palčivým problémem. "Všichni asi víte, jak malý je dnes spoleh na znalecký posudek, jak často se objevují posudky úplně opačné, jak často se objevují posudky, které jsou těžko uvěřitelné pro člověka jen trochu znalého," podotkl. Připustil, že není prvním šéfem resortu, který se snaží tuto situaci řešit. Novinkou je podle něj ambice činnost každého znalce pravidelně po několika letech prověřovat.

"Každý znalec bude vědět, že mu jednou za pět nebo za sedm let přijde komise, vybere si náhodně reprezentativní vzorek posudků a podívá se, jestli jsou dělány v souladu s pravidly toho znaleckého řemesla, toho konkrétního oboru, a pokud zjistí, že tomu tak není, tak ten člověk o to své kulaté razítko prostě přijde," popsal záměr.

Pelikán přiznal, že největším úskalím plánu bude sehnat odborníky na kontrolu posudků. Na ministerstvu prý už od poloviny loňského roku působí nový poradní sbor, který přezkoumává obsahy znaleckých posudků k oceňování majetku - konkrétně podniků, kde často jde o stovky milionů korun.

"To je novinka. Ještě do předminulého roku ministerstvo zastávalo výklad, že nemá pravomoc přezkoumat obsah posudků a že může jenom zkontrolovat, zda je tam razítko, doložka a že to je svázané správnou pentličkou. My jsme se začali dívat dovnitř a budeme to dělat stále víc, protože jsme přesvědčeni o tom, že pro řádné fungování celého justičního a právního systému je možnost spolehnout se na to kulaté razítko klíčová," řekl ministr.

Podle legislativního plánu vlády měl návrh zákona o znalcích a tlumočnících odejít do vnějšího připomínkového řízení už loni v prosinci. Vláda ho měla dostat letos v březnu, plán předpokládá účinnost zákona od července 2017. Pelikán ve středu odhadl, že návrh odejde k připomínkám v dubnu, přičemž řízení obvykle trvá zhruba dva měsíce.