Američan Kevin Dahlgren, podezřelý z vraždy svých čtyř příbuzných v Brně-Ivanovicích, byl podle psychiatrů v době spáchání činu příčetný a byl tak schopen chápat důsledky svého jednání.

Vyplývá to ze znaleckého posudku z oboru psychiatrie. Nic tedy nebrání jeho stíhání, řekl ve čtvrtek kriminalista Antonín Hrdlička z jihomoravské policie.

Návrh obžaloby na Dahlgrena by mohl být podle něj předán státnímu zastupitelství koncem března. Za vraždu z roku 2013 hrozí cizinci doživotí.

"V polovině března by mělo proběhnout seznámení se se spisem a pak by již nic nemělo bránit podání návrhu," uvedl Hrdlička.

Proces v kauze Dahlgren by se měl konat u brněnského krajského soudu, přičemž nikdo si netroufá odhadnout, kdy bude zahájen.

Znalecký posudek z oboru psychiatrie byl pro další postup v kauze klíčový. Pokud by totiž lékaři dospěli k závěru, že muž nebyl příčetný, nemohl by být ani trestně stíhán.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Dahlgren je ve vazbě ve věznici v Brně-Bohunicích od loňského srpna, kdy jej USA vydaly k trestnímu stíhání do České republiky. Je prvním Američanem, kterého Spojené státy vydaly české justici ke stíhání.

Kriminalisté v minulosti opakovaně uvedli, že zajistili dostatek důkazů usvědčujících Dahlgrena z vraždy. Její motiv ale zatím není známý, Hrdlička jej blíže nekomentoval.

Američan je podezřelý z toho, že v roce 2013 zavraždil sestřenici, jejího manžela a jejich dva syny. Po činu založil v jejich rodinném domě požár. Mrtvé objevili při likvidaci požáru hasiči. V tu chvíli se již Dahlgren vracel letadlem do USA. Po přistání jej na letišti zadržela americká policie. Dva roky se pak vedla jednání, zda jej USA vydají ke stíhání do Česka.