Prezident Miloš Zeman bude při středeční schůzce s vicepremiérem a ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) hovořit i o případu kolem farmy Čapí hnízdo. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka ho ale hlava státu považuje za mediální záležitost a kampaň. Ve stínu kauzy by nemělo zapadnout dění kolem společnosti OKD či migrační vlny, uvedl Ovčáček. Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se s ministrem financí scházet nebude, politici by podle něj neměli suplovat roli vyšetřovatelů, případ ale nechce bagatelizovat.

Zeman v pátek při návštěvě ve sněmovně nechtěl případ komentovat, protože se zabývá jen věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun. Ovčáček v pondělí na tiskové konferenci zopakoval totéž. "V tuto chvíli jde především o mediální záležitost, jsme svědky mediální kampaně ze strany některých médií, shodou okolností jsou to ta média, která vedou pravidelnou kampaň proti panu prezidentovi," řekl Ovčáček.

Firma Farma Čapí hnízdo se dostala do středu zájmu kvůli informacím, že do února roku 2008 patřila do Babišova koncernu Agrofert, ale poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií. Farma tak jako malá společnost dosáhla na evropskou dotaci ve výši 50 milionů. Tu by firma z koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, v nichž musela dodržovat dotační podmínku, se firma vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Babiš kauzu považuje za politickou kampaň proti němu, oponenti hovoří o podezření na dotační podvod.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Předseda hnutí ANO podle Ovčáčka prezidentovi sdělil, že "seznámí pana prezidenta se svým stanoviskem k mediálně rozviřovanému případu Čapího hnízda". Politici spolu ve středu budou probírat také ekonomické otázky a vrátí se i k Babišovu návrhu posunout volby do sněmovny z podzimu příštího roku na červen, řekl Ovčáček.

Opoziční poslanci kvůli případu požádali o svolání mimořádné schůze sněmovny, která by se měla konat ve středu 23. března. Ovčáček jednání komentovat nechtěl, je to prý věcí poslanců. "Možná jsou důležitější věci na práci," uvedl.

Sobotka o hnízdě mluvit nebude

Premiér Bohuslav Sobotka neplánuje s Babišem ohledně Čapího hnízda jednat. Řekl to v pondělí v Brně a dodal, že nyní je prošetření věci na policii a Evropském úřadu pro boj proti podvodům, který dohlíží na využívání dotací EU. Případ nelze podle premiéra bagatelizovat. Předpokládá, že závěry vyšetřování budou zveřejněny.

"Já myslím, že politici by neměli nahrazovat vyšetřovatele nebo státní zástupce, neměli by nahrazovat soudce," zdůraznil Sobotka. Nekomentoval to, že záležitostí by se měla na mimořádné schůzi zabývat sněmovna.