V Praze se rýsuje staronová koalice. Poté co ve čtvrtek dopoledne potvrdila svůj definitivní odchod z vyjednávání ODS, se pražští politici za ANO, ČSSD a Trojkoalici (SZ,KDU-ČSL a STAN) dohodli, že znovu spojí síly. Na čtvrtečním jednání začali předělávat původní koaliční smlouvu.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Pojmenujeme si koaliční problémy, které nás v minulém roce rozklížil, tak abychom je odstranili a mohli těch zbylých dva a půl roku v klidu dovládnout," řekl HN a Aktuálně.cz radní Jan Wolf v Trojkoalici za KDU-ČSL.

Primátorka Adriana Krnáčová serveru řekla, že už již dříve avizovala, že chce mít do konce března v koalici jasno. "Samozřejmě si musíme ujasnit nějaké body a především ošetřit, aby se neopakovaly chyby minulé a koalice byla jednotná po zbytek funkčního období," řekla primátorka.

I ředitel motolské nemocnice a volební lídr ČSSD Miloslav Ludvík potvrdil, že je vše na dobré cestě. "Na dnešním jednání jsme se na tom opravdu dohodli. Předpokládá se, že to do zastupitelstva všechno stihneme,“ řekl Ludvík.

Radní Jan Wolf předpokládá, že už 31. března se dovolí rada hlavního města, která má v současnosti pouhých 7 členů z 11. "Rádi bychom to posledního března uzavřeli, v krajním případě 26. dubna,“ řekl s tím, že je pravděpodobné, aby do konce března byla podepsána i koaliční smlouva.

"Jediný problém, co se může stát, je, že se to nemusí stihnout. Domluvili jsme ale, že budeme dělat i o víkendech. Postavili jsme se k tomu městotvorně. Jinak už to prostě nejde, město musí mít vládu,“ uzavřel Wolf.

Spory v koalici i v ANO

Koaliční krizi a její rozpad odstartovalo říjnové jednání zastupitelstva, kde si koalice při nočním masakru navzájem odvolala čtyři radní.

Od té doby strany marně jednaly o pokračování koalice, která pak definitivně skončila o dva týdny později, kdy zástupci ČSSD a Trojkoalice spolu odmítli nadále jednat. Miloslav Ludvík konec koalice tehdy označil za regulérní rozvod.

Nová koalice tak bude mít znovu jen těsnou většinu v 33 hlasů v 65členném zastupitelstvu.