Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová lituje, že už dříve nebyl řešen střet zájmů v kauze Čapího hnízda, s ním spojovaného Agrofertu a vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Za nepřípustné pak považuje, aby členové vlády, kteří jsou z hlediska své funkce garanty řádného využívání evropských fondů, měli z těchto fondů prospěch a navíc mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání.

Své prohlášení poskytla německá lidovecká europoslankyně médiím na počátku týdne, ve kterém by se případem měla na mimořádné schůzi zabývat česká Poslanecká sněmovna.

"Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy," uvedla Grässleová. Vítá, že případem se zabývá jak Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), tak také česká policie.

Grässleová už v březnu 2014 v Praze prohlásila, že Babiš v čele ministerstva financí představuje vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie a České republiky. Už tehdy se prý při své návštěvě Česka snažila s kolegy z výboru upozornit na tento problém, stejně jako na ostatní případy podvodů a zneužití fondů.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Pravice Babiše viní z účelového obcházení dotačních pravidel, neboť Agrofert by jako velká skupina neměla na evropský příspěvek nárok. Babiš prohlásil, že má čistý štít a že se na středeční sněmovní debatu těší. Situaci bude v pondělí večer na mimořádném zasedání probírat i předsednictvo jeho Hnutí ANO.