Už dvacet členských zemí EU nabídlo své experty k realizaci páteční unijní dohody s Ankarou o vracení migrantů z řeckých ostrovů do Turecka. Novinářům to v pondělí řekl mluvčí komise Margaritis Schinas, který mezi nimi následně jmenoval také Českou republiku.

Celkem dvacet zemí unie tak podle mluvčího reagovalo na sobotní žádost unijní agentury Frontex a Evropského podpůrného azylového úřadu (EASO) a dalo jasně najevo připravenost pomoci, včetně konkrétních počtů nabídnutých osob. "Týká se to především expertů na problematiku azylu, návratové politiky, readmise a policejních důstojníků," vypočetl Schinas s tím, že ochotu přispět dalo najevo i osm zbývajících zemí unie.

Na základě páteční dohody mezi osmadvacítkou a Tureckem mají být Ankaře vráceni v zásadě všichni migranti, kteří od nedělního rána dorazili či dorazí na řecké ostrovy v Egejském moři.

Za každého syrského občana mezi nimi slíbila EU na své území přesídlit jiného syrského uprchlíka z Turecka s právem na mezinárodní ochranu.

Nová pravidla platí od nedělního rána a mají být jasným vzkazem migrantům, že náročná a nebezpečná cesta přes Egejské moře se nevyplácí. Přesto od neděle na ostrovy dorazilo 1662 osob.

Řekové musí podle dohody také u nově příchozích každou podanou žádost o azyl individuálně posoudit. Unijní právní experti ale tvrdí, že prakticky všechny bude možné - poté, co Řecko a Turecko rychle upraví své právní systémy - vracet zpět. Do té doby nebude o žádostech rozhodováno, uvedl v pondělí mluvčí komise. Jako datum, kdy by tento proces mohl začít, se nejčastěji stále uvádí 4. duben.

Právě potřeba výrazně posílit a zrychlit dosud zjevně nepříliš funkční řecký azylový systém je slabina, na kterou od summitu EU poukazují kritici plánu.

Evropská komise už v sobotu uvedla, že realizace plánu bude vyžadovat asi 4000 lidí z Řecka, dalších členských zemí a unijních agentur. Jde o stovky těch, kdo žádosti posuzují, soudce, kteří mají řešit odvolání neúspěšných žadatelů, překladatele, ale také policisty a vojáky.

Schinas v pondělí jako příklad uvedl, že Německo nabídlo 100 expertů a 200 policistů, podobná nabídka přišla z Francie. Podle twitterového účtu nadcházejícího slovenského předsednictví EU nabídla Bratislava stovku policistů. O přesné podobě českého příspěvku má v Praze jednat vláda.Dopravu vracených migrantů má zajistit osm plavidel, každé s kapacitou asi 300 až 400 lidí, a několik desítek autobusů přímo na ostrovech. Je také třeba výrazně zvýšit kapacity přijímacích zařízení pro migranty, kteří v nich budou muset být do doby, než budou posláni zpět.

Také Česko je podle premiéra Bohuslava Sobotky, který v pondělí o závěrech summitu EU z minulého týdne informoval vládu, připraveno Řecku poskytnout úředníky a policisty. Věc je nyní v kompetenci ministerstva vnitra, uvedl také Sobotka, podle něhož bude záležet na konkrétní poptávce Atén a Bruselu.

Proud uprchlíků mířících z Turecka do Řecka se ale po začátku fungování dohody Evropské unie a Ankary o vracení migrantů nezastavil. Od nedělního rána připlulo na ostrovy v Egejském moři 1662 lidí. V Řecku je tak už přes 50 tisíc běženců, uvedl v pondělí krizový štáb. Na ostrovy Lesbos a Chios dorazili z Turecka první úředníci, kteří mají na místě pomáhat s administrativními úkony spojenými s vracením běženců.