Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš podle vicepremiéra a předsedy lidovců Pavla Bělobrádka potvrdil podezření, že přes svou rodinu účelově přepsal majetek Čapího hnízda. Situace je vážná, snižuje kredit vlády, řekl Bělobrádek během návštěvy USA. Je podle něj na Babišově zvážení, zda by měl odstoupit.

Babiš považuje Bělobrádkův komentář za nekorektní a České televizi (ČT) řekl, že podpoří návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Ministr financí ve středu sněmovně řekl, že Farmu Čapí hnízdo vlastnili v době získání evropské dotace jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

"Z toho, co jsem si mohl zatím přečíst, pan Babiš potvrdil podezření, že účelově přes svou rodinu v podstatě přepisoval majetek Čapího hnízda. Považuji to za velmi vážnou situaci, protože to snižuje kredit jak samozřejmě pana Babiše, tak celé vlády," řekl Bělobrádek, který ve čtvrtek v Orlandu zakončí pětidenní pracovní návštěvu USA.

Babiš si nemyslí, že by kauza snižovala kredit vlády. "Pokud pan Bělobrádek chce znovu nějaký konflikt, tak je to on, který snižuje kredit vlády. Neměli bychom se dohadovat," uvedl.

Zároveň ČT řekl, že podpoří komunistický návrh na zdanění církevních restitucí. "Církevní restituce je tunel. A pokud dnes komunisti navrhují je zdanit, tak já určitě souhlasím," řekl. Lidovci podle ČT nechtěli Babišův plán na zdanění církevních restitucí komentovat, už dříve ale upozorňovali, že by to považovali za porušení koaliční smlouvy.

Bělobrádek dodal, že trestně právní záležitost musí dořešit OLAF (Evropský úřad proti podvodům) a policie. "Nicméně vidím to jako etický problém, ale to si musí vyhodnotit pan Babiš, hnutí ANO a především voliči," uvedl. Na tahu je podle něj především Babiš, případně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Ten v reakci na Bělobrádkovo vyjádření zopakoval, že by se mělo počkat na závěry vyšetřování a vláda a koalice by vzhledem k úkolům, které ještě leží před nimi, měly dále fungovat. "Máme spoustu zákonů, které leží v Parlamentu, máme věci, které se týkají omezení daňových úniků, zlepšení sociální situace důchodců či lidí se zdravotním postižením. Mým cílem je, aby vláda dokončila svůj mandát, aby koalice nadále dobře fungovala," řekl premiér novinářům během návštěvy Paříže.

"Pokud jde o tu kauzu Čapího hnízda, tak si myslím, že to nemůže být něco, co způsobí v tuto chvíli nefunkčnost vlády či koalice," dodal.

Podobně se vyjádřil v minulých dnech. Na otázku, jestli hodnotí chování Babiše v případu farmy Čapí hnízdo jako účelové, premiér neodpověděl.

Naopak Bělobrádek hovoří o eticky problematickém počinu. Zvážení možného odstoupení ale nechává na Babišovi. V případě podání návrhu na odvolání by podle něj mohla být situace problematická, i proto, že prezident Miloš Zeman, který ministry na návrh premiéra odvolává, přijede farmu Čapí hnízdo navštívit.

Podle serveru Novinky.cz přijede Zeman na farmu 28. dubna společně s dětmi z klokánků. Zadlužené klokánky chtějí na Babiše zapůsobit, aby jim poskytl mimořádnou dotaci, napsal server s odvoláním na e-mail členky vedení Fondu ohrožených dětí Hany Kupkové.

"Měli bychom ukázat, že máme hodně dětí, aby byl zájem nám poskytnout peníze na provoz zařízení," stojí v e-mailu s instrukcemi ohledně návštěvy.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod. Kvůli kauze se ve středu mimořádně sešla dolní komora.